Ukrajinská krize může zničit i Evropskou unii. Analytička Spencerová naznačuje, co se prý chystá

20. 5. 2014 17:52

Analytička Tereza Spencerová se na serveru Literarky.cz zamýšlí nad tím, kde Západ dělá ve vztahu k ukrajinské krizi chyby, kde jsou příčiny západoukrajinského nacionalismu i nebezpečí, že situace na Ukrajině může způsobit rozval Evropské unie.

Ukrajinská krize může zničit i Evropskou unii. Analytička Spencerová naznačuje, co se prý chystá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest na podporu Ukrajiny
reklama

Spencerová cituje amerického spisovatele Lva Golinkina, který od svých tří let žije v USA, podle něhož se nynější situace na Ukrajině odvíjí od snahy Kyjeva zrušit jazykový zákon. Golinkin poukázal na průzkum veřejného mínění, který ukazuje, že zatímco většina na východní Ukrajině není pro odtržení, zároveň nevěří Majdanu a jeho západním sponzorům. „A proto by tomu USA měly věnovat pozornost, neboť budoucnost východní Ukrajiny nespočívá jen na Putinových ranařích, ale hlavně na východních Ukrajincích samých,“ míní Golinkin.

Spencerová se potom snaží vysvětlit, kde se mezi obyvateli východní Ukrajiny bere zášť proti Kyjevu a Západu. Podstata problému je prý v zákoně z roku 2012, který nechává na regionálních vládách v oblastech, kde je alespoň 10 procent mluvčích konkrétního jazyka, možnost povýšit tento jazyk na regionální, vedle všudypřítomné ukrajinštiny. „Hned 23. února, pouhý den poté, co nynější kyjevská vláda přišla k moci, byl zákon o regionálních jazycích zrušen. Ukrajinský parlament to schválil, ale poté to 28. února vetoval prezident Oleksandr Turčynov,“ píše Spencerová.

Podle ní lze zrušení jazykového zákona proto jen těžko považovat za snahu o obranu ukrajinštiny, která byla a stále je jediným oficiálním jazykem na Ukrajině. „Spíš to byl nepokrytý útok na rumunštinu, maďarštinu, moldavštinu a zejména ruštinu a rukavice hozená jejich mluvčím,“ domnívá se analytička.

Západoukrajinský nacionalismus přežil brutální kampaně na vymýcení ukrajinštiny

Zároveň se snaží vysvětlit, proč tedy prozatímní majdanovská vláda zrušila jazykový zákon, když musela vědět, že si tím znepřátelí významnou část svého vlastního obyvatelstva. Podle Spencerové byla západní Ukrajina po sedm dekád sovětského Ruska otloukánkem. „Dnešní západoukrajinský nacionalismus přežil brutální, desítky let trvající kampaně zaměřené na vymýcení ukrajinského jazyka a kultury, i 'holodomor', v němž zemřely miliony Ukrajinců,“ vysvětluje s tím, že i po roce 1991 byl ruský vliv na teoreticky nezávislou Ukrajinu hmatatelný.

Celý text ZDE

„Když Putinův kamarád Viktor Janukovyč abdikoval a uprchl ze země, dostali západoukrajinští nacionalisté šanci zbavit se ruského jha a vypálit první salvu na Moskvu,“ objasňuje analytička pohnutky západoukrajinských politiků s tím, že tento útok nezasáhl Moskvu, ale Doněck, Luhansk, Oděsu, Charkov a Krym. „Naprostá většina z těchto rodilých Ukrajinců mluví celý svůj život rusky; na ten jazyk se spoléhají v práci, při získání řidičáku nebo při vyplňování žádostí o penzi. Prozatímní majdanovská vláda se dostane k moci a místo, aby se zaměřila na restrukturalizaci ekonomiky nebo obnovení míru, její první starostí je zrušit ochranu jazyka, který používá třetina země. Pro východní Ukrajince to nebylo podání olivové ratolesti, byla to jasná zpráva: Půjdeš s námi, nebo si jdi, kam chceš. Krym si vybral to druhé,“ píše Spencerová.

Upozorňuje také na rozkol v řadách EU, který na novou úroveň posunul maďarský premiér Viktor Orbán, jenž 13. května prohlásil, že Ukrajina nemůže být stabilní a demokratická, pokud nezaručí menšinám, včetně Maďarů, dvojí občanství a možnost vlastní správy. Na Ukrajině přitom žije asi 200 tisíc etnických Maďarů. Naproti tomu polský premiér Donald Tusk označil Orbánova slova za „nešťastná a znepokojivá“ a vyjádřil potřebu opatrnosti, aby to nevypadalo, že „podporujeme akce proruských separatistů“.

Rusko prý posiluje vazby s Bulharskem, aby rozdělilo EU

Analytička zmiňuje též to, že německá vláda projednává analýzy tajné služby BND, podle níž Rusko posiluje vazby také s Bulharskem, aby ho použilo „jako politické předmostí do EU a následně jako nástroj k rozdělení bloku“, což napsal německý časopis Der Spiegel. Bulharsko totiž závisí takřka plně na dovozu energií z Ruska, třetina jeho ekonomické produkce je přímo nebo nepřímo pod kontrolou Moskvy a vládnoucí koalice socialistů a zástupců turecké menšiny je považována za blízkého spojence Moskvy.

„Vztahy mezi Bulharskem a Ruskem jsou tak těsné, že Gazprom údajně sám navrhuje změny bulharských zákonů týkajících se plynovodu South Stream,“ píše Spencerová, podle níž Der Spiegel už v půli května poukázal na obavy německé kancléřky Angely Merkel, že se nejednotnost Unie projeví zcela otevřeně, čímž Putin dosáhne jednoho ze svých důležitých cílů, rozdělení Evropanů. Proto se prý němečtí politici snaží nyní krizi na Ukrajině deeskalovat, aby tak zabránili rozvalu EU v důsledku ekonomické krize „kvůli jednomu nedomyšlenému převratu na Ukrajině“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…