Ukrajinský voják, který sloužil na Majdanu: Stáli jsme tam a oni na nás házeli Molotovovy koktejly. Neměli jsme zbraně. Ti, co zabíjeli, byli odjinud

4. 8. 2014 12:30

Server Lidovky.cz umožnil české veřejnosti udělat si nezkreslený obrázek o tom, co se skutečně děje na Ukrajině. V pondělí zveřejnil rozhovor s „majorem Sergejem“, který konflikt ve východoevropské zemi okomentoval z pohledu ukrajinského vojáka.

Ukrajinský voják, který sloužil na Majdanu: Stáli jsme tam a oni na nás házeli Molotovovy koktejly. Neměli jsme zbraně. Ti, co zabíjeli, byli odjinud
Foto: www.nato.int
Popisek: Vojáci NATO
reklama

Muž, který je znám pod přezdívkou „major Sergej“, střeží silnici z Mariupolu do ruského Taganrogu. Profesionálním vojákem je již osmnáct let. „Sloužil jsem ve vojskách ministerstva vnitra, teď z nás udělali Národní gardu. Ale podstata je stejná. Jsme specialisté na podobné situace, jako je tady... Spousty zbraní mezi lidmi, žádná fronta, mezi civilisty se vmísili ti, kteří ještě před pár dny běhali mezi domy s granátometem a stříleli po nás,“ vysvětloval Lidovkám.cz.

Příkaz střílet do civilistů jsme nedostali

Před boji na Donbase sloužil se svými kolegy na náměstí Majdan v ukrajinském hlavním městě Kyjevu, kde měli rozhánět demonstranty proti režimu někdejšího prezidenta Janukovyče. Pokyn likvidovat demonstranty, o kterém se v médiích čile spekulovalo, údajně nedostal. „Vůbec ne. Naopak. Já jsem za tu dobu, co byly nepokoje v Kyjevě, ztratil 117 kolegů z vnitřních vojsk. A ti údajní ostřelovači, kteří měli 21. února zabíjet protestující, to rozhodně nebyli lidé od nás. Ani od jiných státních složek. Vždyť my jsme na Majdanu neměli vůbec zbraně. Jen jsme dělali živé štíty. Na nás mohli házet Molotovovy koktejly, ale my jsme se nesměli ani hnout. Takže vše nebylo tak mírumilovné, jak píšete vy v Evropě,“ popisoval nedávné dění v ukrajinském hlavním městě.

Celý rozhovor k přečtení ZDE.

Rozpovídal se i o podmínkách, za kterých musí sloužit. „Kdyby nebylo místních dobrovolníků, jsme nazí. Devadesát procent všeho, co máme, je od nich. Sbírají to mezi lidmi a vozí nám to. Jeden poslanec nám jednou přivezl neprůstřelné vesty, a ukázalo se, že je prostřelí i dětský prak. Takže takovou pomoc nepotřebujeme. Ale místní lidé jsou obrovskou pomocí,“ vyjádřil vděk civilistům.

Z Ruska na ukrajinské území prý občas přiletí nějaká ta střela. „Začnou střílet, schováme se, když to ustane, snažíme se zjistit, odkud to bylo a protivníka neutralizovat. Někdy je střelba vedena prokazatelně z ruského území. Ale jak to mám dokázat? To by tady na místě musel někdo vyšetřit. Já to poznám podle druhu zbraně, dostřelu, jámy, která zůstane po dopadu granátu,“ vysvětloval.

„Vděčnost" Putinovi

Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi je přes to všechno vděčný. Pomohl mu prý ke třem věcem. „Za prvé sjednotil Ukrajinu. Dnes tady stojíme spolu vedle sebe, my, kteří jsme na sebe ještě před pár měsíci házeli dlažební kostky. Za druhé se obnovila ukrajinská armáda a roste úcta k ní. A za třetí, všichni víme, že máme vlast a co to je vlastenecký duch. To tu nebylo, a teď to díky Putinovi máme,“ vypočítával.

„Já nechci ani do Evropské unie, ani být pod diktátem Moskvy, já chci žít ve svobodné Ukrajině a za to tady nasazuju krk. Rozhodně nechci hájit zájmy Američanů, kteří si také na Ukrajině vaří svoji polívčičku a přitom nám nepošlou žádné zbraně,“ uzavřel své povídání „major Sergej“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…