Umírání na virus: Doktor Macek do toho praštil ještě víc. A počítal. Někteří ať vůbec nečtou

25.03.2020 8:14

Politický komentátor Miroslav Macek se na svém webu viditelny-macek.cz vyjádřil k aktuální pandemii koronaviru. „Dá se předpokládat, že počet nakažených a zemřelých ještě silně naroste,“ míní. Zároveň si všímá třech obětí nemoci v Česku.

Umírání na virus: Doktor Macek do toho praštil ještě víc. A počítal. Někteří ať vůbec nečtou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Macek
reklama

Macek totiž v úterý poskytl poněkud netradiční pohled na současnou situaci pomocí pondělní statistiky. „Počet obyvatel: 10,650.000. Počet testovaných na koronavirus: 17.370. Počet pozitivních: 1.165. Počet vystrašených (odhad): 9.500.000. Počet úmrtí na koronavirus: 1 (95 let). Počet úmrtí celkem (statistický průměr na den): 308 (včetně dětí),“ uvedl Macek. 

Anketa

Měl by se seškrtat rozpočet ministerstva obrany?

92%
8%
hlasovalo: 14821 lidí

Dá se předpokládat, že počet nakažených a zemřelých ještě silně naroste. Z toho ovšem logicky vyplývá, že po skončení epidemie denní průměr zemřelých poklesne, neboť část zemřelých zemře prostě dřív, než by zemřela bez vlivu epidemie, nikoliv navíc. Z těchto zemřelých by přitom nemalá část vlivem jiných chorob spíše přežívala, než žila, udržována (někdy dlouhou dobu) při životě agresivní, nikoliv paliativní medicínou. Pokud se nezaujatě podíváte kolem sebe a k tomu zavzpomínáte, jistě mi dáte za pravdu, že znáte spoustu lidí, kterým by časnější smrt ušetřila následnou dlouhou dobu trápení. Těch lidí, kterým jsem namísto žití nežití přál co nejrychlejší smrt, jsem poznal za život desítky a desítky a vy jistě též, jen si to přiznejte! Na přírodní eutanazii prostě většina z nás není zvyklá, neboť se s ní nikdy v životě nesetkala, a stejně jako se domnívá, že poručíme větru, dešti, je přesvědčena, že poručíme přírodě a smrti i v tomto případě,“ zkonstatoval Macek.

Ten si ve svém dnešním komentáři všímá úmrtí druhého pacienta v havířovské nemocnici. „Pro jeho záchranu nemocnice udělala vše, ale pomoci mu už ani specializovaná intenzivní péče nedokázala. Pacient měl totiž rozsáhlé nádorové onemocnění s pokročilými metastázami do dalších orgánů. Nákaza koronavirem jeho smrt, bohužel, uspíšila,“ cituje Macek mluvčí. 

Anketa

Podporujete předsedu vlády Andreje Babiše? (Ptáme se od 24.3.2020)

93%
7%
hlasovalo: 39547 lidí

„A teď se bez emocí zamyslete nad tím ‚bohužel‘. Co jiného než další a další trápení končící za čas, samozřejmě, smrtí by jej čekalo? Jakou další agresivní léčbu by mu zdravotnictví poskytlo, aby prolongovalo jeho trápení? Mimotělní oběh? Ostrá debata o hranicích agresivní a paliativní medicíny, o které nikdo nechtěl slyšet, nás ještě čeká…“ zmínil k tomu Macek. 

„V Itálii ročně umírá 650.000 lidí (země má 60 milionů obyvatel), to je asi 1 800 lidí denně. Z těch úmrtí za den téměř 650 lidí zemře na choroby kardiovaskulárního systému a téměř 500 na zhoubné nádory. Průměrný věk pacienta zemřelého ‚na koronavirus‘ nebo ‚s koronavirem‘ je 79,6 roku. V Itálii se totiž nerozlišuje mezi mrtvými ‚na‘ koronavirus a ‚s‘ koronavirem. Zatím ze zkoumaného vzorku vyplývá, že asi 1 % zemřelých nemělo jinou vážnou chronickou přidruženou chorobu, ze zbytku mělo 25 % jednu, 25 % dvě a 49 % tři a více vážných chronických chorob,“ uzavřel Macek. 

Anketa

Vadilo by vám, kdybyste kvůli koronaviru nemohli v létě cestovat do zahraničí?

82%
hlasovalo: 35566 lidí

Celý komentář Miroslava Macka: 

Tak přesně o tom jsem včera psal. Zpráva o úmrtí druhého pacienta v havířovské nemocnici zní:
„Pro jeho záchranu nemocnice udělala vše, ale pomoci mu už ani specializovaná intenzivní péče nedokázala. Pacient měl totiž rozsáhlé nádorové onemocnění s pokročilými metastázami do dalších orgánů. Nákaza koronavirem jeho smrt, bohužel, uspíšila,“ sdělila mluvčí.
A teď se bez emocí zamyslete nad tím „bohužel“. Co jiného než další a další trápení končící za čas samozřejmě smrtí, by jej čekalo? Jakou další agresivní léčbu by mu zdravotnictví poskytlo, aby prolongovalo jeho trápení? Mimotělní oběh?
Ostrá debata o hranicích agresivní a paliativní medicíny, o které nikdo nechtěl slyšet, nás ještě čeká…

V Itálii ročně umírá 650.000 lidí (země má 60 miliónů obyvatel), to je asi 1800 lidí denně. Z těch úmrtí za den téměř 650 lidí zemře na choroby kardiovaskulárního systému a téměř 500 na zhoubné nádory.
Průměrný věk pacienta zemřelého „na Coronavirus“ nebo „s Coronavirem“ je 79,6 roku.
V Itálii se totiž nerozlišuje mezi mrtvými "na" koronavirus a "s" koronavirem. Zatím ze zkoumaného vzorku vyplývá, že asi 1 % zemřelých nemělo jinou vážnou chronickou přidruženou chorobu, ze zbytku mělo 25% jednu, 25% dvě a 49% tři a více vážných chronických chorob.

Myslím, že spousta rodičů nyní ocení starý americký vtip sestávající ze dvou telegramů:
Blizi se tornado. Stop. Posilam deti. Stop.
Posilam deti. Stop. Posli tornado. Stop.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …