Upíráte církvi majetek, jste asociální demokracie, padlo. A ČSSD se brání

22.08.2012 14:34

Ze sociální demokracie by se prý měla stát demokracie asociální. Navrhuje to alespoň Jiří Karas, lidovec, který kandiduje na post hlavy státu. Zástupcům ČSSD se ale jeho návrh nelíbí.

Upíráte církvi majetek, jste asociální demokracie, padlo. A ČSSD se brání
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Ze sociální demokracie má být prý demokracie asociální. Navrhuje to alespoň  kandidát na prezidenta, velvyslanec v Bělorusku a bývalý lidovecký poslanec Jiří Karas.

Prý ne socialisté. Ale asocialisté

Důvodem, proč by se podle něho měla ČSSD přejmenovat, je zejména její přístup k církevním restitucím. „Vždycky se postavili proti mým návrhům zákonů, které se týkaly restitucí majetku zabaveného po roce 1948 spolkům a občanským sdružením. Na druhé straně usilovali o navrácení všeho, co kdysi patřilo jim,“ kritizuje ČSSD  Karas. „Vybojovali si Lidový dům v Praze. Proč se tedy nyní tolik bouří – ne zrovna čestnými prostředky – proti navrácení majetku církvím?“ ptá se velvyslanec. Přitom podle něj socialisté moc dobře vědí, že majetek, který církve a náboženské společnosti získají, by i nadále sloužil všem, tedy i nečlenům církví a nevěřícím. „Lidový dům však slouží jen sociálním demokratům,“ argumentuje lidovec, proč navrhuje, aby si strana ve svém názvu změnila slovo sociální na asociální.

Socialisté se ale jeho návrhům smějí. "Přejmenování na asociální rozhodně neplánujeme," uvedl pro redakci usměvavý František Bublan. Něco podobného považuje za absurdní. "Prosazujeme sociální konsenzus, nejsme tedy asociální, ale právě naopak," řekl ParlamentnímListům.cz.

Likvidace církví?

S Karasem nesouhlasí ani co se církevních restitucí týče. "Ten stávající návrh vládní koalice je pro církve do budoucna likvidační. Naopak ten náš, tedy fond, ze kterého by se dalo čerpat téměř do nekonečna, by je mohl zachránit," oponuje Karasovi Bublan.

Jeho poslaneckého kolegu, Jeronýma Tejce, zdvihl Karasův návrh ze židle. "Důležitá nejsou pojmenování ani urážky, ale argumenty. Pro svůj postoj má relevantních argumentů ČSSD desítky. O správnosti našeho postoje jsem na základě těchto argumentů přesvědčen," řekl ParlamentnímListům.cz poslanec.

Socialistům přitom v poslední době rostou preference. Jen v Praze by je volila asi třetina lidí. Politolog Jan Bureš tak soudí, že by v budoucnu levice mohla ovládnout i metropoli. 

 
 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jana Šulcová

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

22:22 Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

Evropská komise dnes představila plán zvaný REPowerEU, který je reakcí na těžkosti a narušení globál…