Upito. A nářky ,,nebílých”: Binec ve Stuttgartu: Už se ví víc

22.06.2020 7:31

Otázka, zda se mohou nepokoje z USA přenést do Evropy, už má svou odpověď. Ve Stuttgartu, hlavním městě Bádensko-Württemberska na jihozápadě Německa došlo v noci ze soboty na neděli k nepokojům, rabování a útokům na policisty. Až 500 převážně mladých lidí se prý zúčastnilo. Důvod? Hněv prý přetekl a policie se moc zaměřuje na ty, kdo nejsou bílý, teoretizoval jeden ze svědků. Incident, který Stuttgart nepamatuje, totiž začal, když policisté kontrolovali, zda se v centru neprodávají drogy.

Upito. A nářky ,,nebílých”: Binec ve Stuttgartu: Už se ví víc
Foto: Repro Twitter
Popisek: Následky nepokojů ve Stuttgartu

Televizní stanice Deutsche Welle hovoří o devatenácti zraněných policistech. K útokům prý došlo poté, co policisté v centru začali kontrolovat, zda nedochází k prodeji drog. Dle očitých svědků se situace zvrtla potom, co se jeden z mladíků rozhodl před policií dát na útěk a ostatní „ze solidarity“ začali napadat policii. Celkem se zapojilo údajně až 500 převážně mladých lidí a 24 podezřelých bylo zatčeno. Podle hlášení se policisté setkali s extrémně agresivním chováním a na policejní auta pršely dlažební kostky.

Na videu místní televizní stanice SWR je dokonce možné vidět, jak jeden z útočníků skopl policistu s rozběhem.

Anketa

Vadí vám údajný střet zájmů Andreje Babiše?

9%
91%
hlasovalo: 16962 lidí
Cílem mladíků se však nestali jen policisté, ale také výlohy okolních obchodů a zaparkovaná auta.  Situace se prý uklidnila po třetí hodině ranní. Starosta Stuttgartu Fritz Kuhn prohlásil, že je „výbuchem násilí“ šokován a dodal, že se jedná o „smutnou neděli pro Stuttgart“. Incidentem se dle jeho slov bude zabývat policie. Premiér Bádensko-Würtremberska, Winfried Kretschmann také útoky odsoudil a doplnil, že pachatelé by měli být pohnáni před spravedlnost.

Deutsche Welle také mluvila se svědky z řad mladých lidí, kteří se oné sobotní noci v centru Stuttgartu bavili. „Poslouchali jsme hudbu, pár lidí tancovalo, bavili jsme se – a pak se to celé zvrtlo,“ popsala situaci Julia P. Sama prý odešla brzo, ale záhy viděla videa.

Další, s kým Deutsche Welle hovořila, byl osmnáctiletý Anwar S. Mezi oslavujícími a policií prý bylo napětí, ale Anwar nechápal, proč se útočníci zaměřili také na obchody. „Mysleli si, že je to jak v americkém filmu, že všechno je dovoleno,“ uvedl.

Třetím svědkem byl devatenáctiletý Yussef, který tvrdí, že k „výbuchu násilí“ přispělo několik faktorů. Jedním z nich bylo, že mladíci měli už dost upito, ale také že „hněv přetekl“. A když byl tázán na to proč, tak odvětil, že mnoho mladých, zejména ti, kteří nejsou bílí, cítí, že je až příliš často policie má za podezřelé. Ale svůj podíl měl dle Yussefa také koronavirus, kdy bylo vše zavřené, z čehož byla mládež frustrovaná. Oproti tomu dle oficiálních vyjádření nebylo násilí politicky motivované.

Už v neděli odpoledne bylo sklo z výloh obchodů smeteno na úhledné hromádky a místní se kolem procházeli a fotili si ty výlohy, po kterých se jen rozběhly pavučiny. A sklo prozatím nahradili dřevotřískové tabule s nápisy „Tvořte, neničte“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Víme. Pozadí organizátorky protestu na Hradě: Posílá peníze Pirátům, řešila už Vrbětice. Je toho víc

22:27 Víme. Pozadí organizátorky protestu na Hradě: Posílá peníze Pirátům, řešila už Vrbětice. Je toho víc

Situace kolem prezidenta Miloše Zemana a postoje lidí z Hradu k ní budí vášně. I proto se na pražské…