Upravte to, je tam moc lidí tmavé pleti! Muslimský starosta Londýna napadl databázi policie

10.01.2019 19:56

Britská policie v roce 2011 vytvořila databázi gangů. Londýnský starosta Sadiq Khan požaduje, aby strážci zákona databázi upravili. Zdá se mu totiž rasově nevyvážená. Obsahuje údaje asi o čtyřech tisících lidí, kteří do některého z gangu patří nebo u nich existuje možnost, že by do gangu mohli vstoupit. Tři čtvrtiny osob zaznamenaných v databázi jsou mladší 25 let a 80 procent osob je tmavé pleti.

Upravte to, je tam moc lidí tmavé pleti! Muslimský starosta Londýna napadl databázi policie
Foto: Hans Štembera
Popisek: V ulicích Londýna
reklama

Server britského deníku The Independent zaregistroval výtku londýnského starosty Sadiqa Khána, prvního muslima v čele Londýna, který má dojem, že se policie dopouští rasové diskriminace a stigmatizace dětí. Co ho k tomuto názoru vedlo? Prý pohled do policejní databáze členů gangů, kde je 80 procent osob tmavé pleti a 75 procent zaregistrovaných osob je mladších 25 let. Starostovi se zdá, že je policejní databáze nevyvážená, a žádá nápravu. „Množství mladých mužů černé pleti v databázi je nepřiměřené,“ konstatoval Khan s tím, že takovéto zastoupení mladých mužů v databázi nemusí odpovídat realitě.

Osoby, které příliš neodpovídají přísným policejním kritériím pro umístění mladých lidí do databáze, by měly být vyřazeny. Starosta tak žádá, aby policie více spolupracovala s Komisí pro rovnost a lidská práva. Změny by se podle Sadiqa Khana měly projevit nejpozději do konce roku 2019.

Scotland Yard starostovi oponuje, že evidence osob v databázi činí z Londýna bezpečnější město. Za posledních pět let prý databází proplulo na sedm tisíc jmen a 96 procent z nich bylo odsouzeno za trestný čin. Celých 79 procent spáchalo násilný trestný čin se zbraní nebo loupež. Bohužel nescházejí ani zločiny spojené s drogami.

Pokud se někdo ocitne v kritizované databázi, nečastěji tam pobude dva roky a čtyři měsíce. Policejní dohled a snaha odradit tyto osoby od páchání zločinů prý nesou své ovoce. V tomto segmentu osob zločinnost poklesla. Strážci zákona odmítají, že by jejich databáze byla zmanipulovaná a rasisticky zabarvená. Policisté se nebrání diskusi o citlivějším přístupu k osobám evidovaným v databázi, ale o přínosu celého systému nepochybuje.

Starosta Khan přínos databáze uznává, ale jedním dechem dodává, že chápe obavy lidí z toho, jak se s údaji zachycených osob pracuje. „Je třeba vše důkladně přehodnotit, aby bylo zajištěno, že bude použita zákonným způsobem a jen tam, kde to bude nezbytné,“ uvedl Khan. Britská pobočka neziskové organizace Amnesty International k tomu dodává, že někteří policisté zařazují lidi do databáze gangů jen kvůli hudbě, jakou poslouchají. Podle některých policistů právě hudba může naznačovat náchylnost ke členství v gangu. S touto praxí je podle Amnesty International třeba skončit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…