Uprchlíci míří do EU kvůli demokracii, věří aktivistka. Bude hůř, varuje

24.04.2015 23:00

Do Evropské unie míří stále více uprchlíků. Proč právě sem, proč necestují raději například do bohatých arabských států, kde by spíše žili „mezi svými“? O tom v pátečních Událostech, komentářích diskutovali občanská aktivistka Lamis Khalilová Bartůšková a politický a kulturní geograf Vladimír Baar. Khalilová konstatovala, že uprchlíky láká demokracie, které by se jinde hned tak nedočkali, ale Baar varoval, že je v Evropě rozhodně nečeká ráj na zemi.

Uprchlíci míří do EU kvůli demokracii, věří aktivistka. Bude hůř, varuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rybářská loď, ilustrační foto

„Bude hůř,“ varovala hned v úvodu Khalilová Bartůšková, protože se jak na severu Afriky, tak v Sýrii zhoršuje bezpečnostní situace. „A prchají snad z toho nejstaršího známého důvodu. Chtějí lepší budoucnost pro své děti,“ pokračovala. Baar tento záměr nezpochybňuje, ale nechápe, proč uprchlíci nemíří např. do bohatých arabských zemí, kde by byli mezi svými.

„Po Syřana je i ten nejhorší uprchlický tábor pětihvězdičkovým hotelem ve srovnání s podmínkami v syrských věznicích,“ poznamenala dále Bartůšková, pokud jde o bohaté arabské země, i tam prý uprchlíci jezdí. Na Evropě je ale lákají demokracie a dodržování určitých pravidel, která se v bohatých arabských zemích často neplní.

Baar nabídl určité řešení. „EU by měla přesunout agendu spojenou s azylovou politikou přímo do dotčených zemí. Stejně tak by měla investovat do zlepšení životních podmínek v postižených státech,“ poradil Baar a přidal jedno varování. Evropa se změnila, je jiná, než byla v 60. a 70. letech minulého století. Dnes zde jen těžko najdou práci uprchlíci, kteří neumějí jazyk. Určitě je nečeká ráj na zemi. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to zlé. Nové info z Číny. Říkají nám pravdu? Hrozné záběry. Obří karanténa. A dál?

20:51 Je to zlé. Nové info z Číny. Říkají nám pravdu? Hrozné záběry. Obří karanténa. A dál?

V čínském Wu-chanu, postiženém nákazou koronavirem, se začíná prudce vyostřovat situace. Podle záběr…