Uprchlíci z Řecka chtějí do bohaté země EU, hlásí český velvyslanec Luboši Palatovi

29.04.2016 9:01 | Zprávy

Česká republika je první zemí Visegrádské čtyřky, která v praxi přistoupila k realizaci přerozdělování migrantů podle kvót. A hned zkraje se ukazuje, že k nám mnoho uprchlíků vůbec nechce. Do srdce Evropy mělo přicestovat sedm uprchlíků, kteří prošli bezpečnostním sítem. A tři z nich se cestě do srdce Evropy vyhnuli. Velvyslanec v Řecku Jan Bondy Luboši Palatovi z MF Dnes prozradil, že to není nijak neobvyklé.

Uprchlíci z Řecka chtějí do bohaté země EU, hlásí český velvyslanec Luboši Palatovi
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

O kvótách na uprchlíky se v EU mluví už velmi dlouho. Po jejich zavedení volají především jižní státy EU – Řecko a Itálie – čelící tlaku uprchlíků. Podobný hlas zní i  z Německa, kam jen za rok 2015 dorazilo přes milion uprchlíků. Toto přerozdělování se ale nedaří. Ačkoli by se fakticky mělo jednat o přesuny desítek tisíců lidí, prozatím se pohybujeme v řádu stovek lidí. Uprchlíci se totiž přesidlování vyhýbají, když zjistí, že nemají skončit v Německu nebo ve Švédsku.

„To se stalo už i několika dalším státům, například pobaltským zemím, nebo dokonce bohatému Lucembursku, o kterém migranti jen nikdy předtím neslyšeli,“ uvádí velvyslanec. „Celý proces trvá poměrně dlouho, ti migranti nežijí tady v Aténách v nějakých uzavřených detenčních táborech, ale porůznu, někdy dokonce v levnějších hotelech. Je i pravda, že mají představu, že skončí v některé z bohatších unijních zemí, jako je Německo nebo Švédsko,“ říká Bondy.

Řecko však podle Bondyho dělá vše proto, aby i navzdory problémům s uprchlickou krizí naplno využilo nadcházející letní sezónu. V loňském roce dorazilo do země na 400 tisíc Čechů a letos by mohl být tento rekord překonán.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

7:53 Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

Začínají se objevovat indicie ohledně konce konfliktu na Ukrajině. Putin dle svých slov věří, že na …