Stvořitelé Petra Pavla jdou po Babišovi spolu se „Sorosovou firmou“

23.02.2026 4:44 | Analýza

V zákulisí české politiky už několik let působí Síť k ochraně demokracie. Tvrdí, že je nezávislou iniciativou bránící ústavnost a právní stát. Přitom ji financují struktury napojené na Brusel, či podnikatelé, kteří sponzorovali prezidentskou kampaň Petra Pavla. Zatímco iniciativa varuje před údajnými hrozbami pro demokracii, vládní politici upozorňují, že právě takovéto vlivové struktury mohou pro fungování demokracie představovat skutečný problém.

Stvořitelé Petra Pavla jdou po Babišovi spolu se „Sorosovou firmou“
Foto: KPR
Popisek: Andrej Babiš na schůzce u prezidenta Petra Pavla

Síť k ochraně demokracie vznikla v roce 2020. Nejedná se o neziskovou organizaci, ale o neformální projekt bez právní subjektivity. Už od počátku však byl personálně, finančně i obsahově spojen s Rekonstrukcí státu a jejím projektem nazvaným Mantinely demokracie

Síť slouží jako struktura pro networking mezi spřízněnými aktéry napříč neziskovým sektorem, think-tanky, univerzitami, politikou a byznysem. Hlavním produktem sítě je publikace každoročních zpráv o stavu české demokracie. Kromě toho vznikají průběžné monitorovací zprávy a také stanoviska k různým aspektům veřejného života.

Od říjnových parlamentních voleb síť zveřejňuje materiály, které kritizují vládu Andreje Babiše (ANO). Například Mapu rizik pro demokracii. V ní vyjmenovávají desítky údajných hrozeb, jako je „delegitimizující rétorika“ vůči Ústavnímu soudu či BIS, oslabování Senátu, ohrožení neutrality státní byrokracie, zrušení koncesionářských poplatků, omezování vlivu neziskovek ve veřejném rozhodování či bariéry pro zahraniční financování neziskovek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pávek je prostě špína chlap. , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusespartyza8 , 23.02.2026 6:32:30

|  18 |  0

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…