Uprchlický pakt OSN: Václav Klaus ml. chystá tvrdou akci proti ministru Petříčkovi

18.12.2018 10:35

Premiér Andrej Babiš odmítá, že by Česká republika v OSN podpořila globální pakt o uprchlících. První z dokumentů, globální pakt o migraci, země odmítá. Jenže média od rána mluví o tom, že čeští diplomaté na Valném shromáždění OSN pakt o uprchlících přímo podpořili. Důsledky za jednání našich diplomatů může silně pocítit ministr Petříček.

Uprchlický pakt OSN: Václav Klaus ml. chystá tvrdou akci proti ministru Petříčkovi
Foto: repro ČT
Popisek: Tomáš Petříček
reklama

Česká televize ve svém zpravodajství od rána informuje, že OSN na Valném shromáždění přijalo tzv. globální pakt o uprchlících. Podle ČT se proti tomuto dokumentu vyslovily pouze Spojené státy a Maďarsko s tím, že Česká republika hlasovala pro přijetí.

Sám Babiš už dříve odmítl první dokument, pakt o migraci a nedávno se vyslovil pro to, aby naše země nepodpořila ani ten druhý, pakt o uprchlících.

Z dosavadních zpráv se ovšem zdá, že Česko prostřednictvím svých diplomatů na půdě OSN hlasovalo proti vůli předsedy vlády a pakt o uprchlících podpořilo. 

Více informací k přijatému paktu ZDE

Anketa

Dělal Andrej Babiš v roce 2018 České republice v zahraničí ostudu?

11%
89%
hlasovalo: 16204 lidí

Premiér, který je ve Vídni na fóru Afrika–Evropa, v reakci na dotaz redakce ale tvrdí, že šlo o něčo jiného. „Ne, ne, jedná se o dva dokumenty. Globální pakt o migraci, tzv. Marrákešský pakt, od kterého jsme ustoupili, se hlasuje až ve středu. A tento pakt nepodpoříme, budeme hlasovat proti. Včera se pouze hlasovala právně nezávazná rezoluce Úřadu vysokého komisaře, která je v souladu se Ženevskou konvencí z roku 1951 a která nemá aboslutně žádný vliv ani dopad na migrační politiku vlády,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Babiš.

Na doplňující dotaz, že se mělo hlasovat o paktu o uprchlících, předseda vlády oponoval. „To není pakt, ale zpráva komisaře UNHCR (Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, pozn. red.),“ dodal v SMS zprávě Andrej Babiš.

ČTK informuje, že Babiš, který původně v rozhovoru pro Novinky i tento pakt odmítal, se nechat přesvědčit sociální demokracií. Na zprávu, že ČR pakt o uprchlících přijala, ostře reagoval předseda sněmovního školského výboru a poslanec ODS Václav Klaus, který svůj hněv směřoval proti ministru zahraničí Petříčkovi. Klaus podle svých slov hodlá „skandální chování ministra zahraničí v OSN“ dostat na pořad jednání Poslanecké sněmovny.

Ministr Tomáš Petříček z ČSSD má problém s migrační politikou vlády dlouhodobě. V minulých dnech se zdráhal, aby čeští diplomaté hlasovali proti hlavnímu paktu, tedy globálnímu paktu o migraci, který Andrej Babiš tvrdě odmítl.

ČTK ve své zprávě s odkazem na německou agenturu DPA píše, že socialisté podle jejich zdrojů premiéra Babiše přesvědčili, aby s paktem souhlasil. „Podle informací z diplomatických kruhů koaliční sociální demokracie na poslední chvíli dokázala změnit názor populistického premiéra,“ uvádí ČTK.

SPD dokonce chystá svolání mimořádné schůzce a bude se snažit vládě vyslovit nedůvěru. Na sociálních sítích to napsal šéf poslanců tohoto hnutí Radim Fiala. „Andrej Babiš ze sebe hlupáka dělá, nebo jím opravdu je. Předseda vlády České republiky Andrej Babiš v pondělí v rozhovoru pro Novinky.cz řekl, že je proti tomu, aby Česká republika podpořila globální pakt o uprchlících. Přesto ten samý den Česká republika tento pakt o uprchlících podpořila na Valném shromáždění OSN!!! Vláda Andreje Babiše zradila český národ. Proto hnutí SPD navrhne svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k vyvolání nedůvěry vládě Andreje Babiše,“ napsal Fiala.

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček otevřeně mluví o zradě občanů ze strany hnutí ANO a ČSSD. „Přátelé, vláda hnutí ANO a ČSSD zradila zájmy občanů ČR!!! Její (záměrně nepíšu náš) zástupce hlasoval PRO globální pakt o uprchlících. Bohužel to vypadá tak, že se Babiš nechal opít rohlikem, že to má něco společného s Ženevskou konvencí. Co to pro nás znamená? Časem začneme přijímat ekonomické, humanitární a klimatické uprchliky!!! Odkud a kolik snad nemusím uvádět. Teď už si jen přát, aby se ta EU rozpadla dříve než k tomu dojde. Jo, co si volíte, to máte!!!“ uvádí Ondráček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak a hotovo. Pavel Novotný se vztekal a bude znova: ODS se ozvala

19:31 Tak a hotovo. Pavel Novotný se vztekal a bude znova: ODS se ozvala

Pavel Novotný, svérázný politik ODS a starosta pražských Řeporyjí, do Sněmovny definitivně kandidova…