Uprchlický pakt OSN: Václav Klaus ml. chystá tvrdou akci proti ministru Petříčkovi

18.12.2018 10:35 | Zprávy

Premiér Andrej Babiš odmítá, že by Česká republika v OSN podpořila globální pakt o uprchlících. První z dokumentů, globální pakt o migraci, země odmítá. Jenže média od rána mluví o tom, že čeští diplomaté na Valném shromáždění OSN pakt o uprchlících přímo podpořili. Důsledky za jednání našich diplomatů může silně pocítit ministr Petříček.

Uprchlický pakt OSN: Václav Klaus ml. chystá tvrdou akci proti ministru Petříčkovi
Foto: repro ČT
Popisek: Tomáš Petříček

Česká televize ve svém zpravodajství od rána informuje, že OSN na Valném shromáždění přijalo tzv. globální pakt o uprchlících. Podle ČT se proti tomuto dokumentu vyslovily pouze Spojené státy a Maďarsko s tím, že Česká republika hlasovala pro přijetí.

Sám Babiš už dříve odmítl první dokument, pakt o migraci a nedávno se vyslovil pro to, aby naše země nepodpořila ani ten druhý, pakt o uprchlících.

Z dosavadních zpráv se ovšem zdá, že Česko prostřednictvím svých diplomatů na půdě OSN hlasovalo proti vůli předsedy vlády a pakt o uprchlících podpořilo. 

Více informací k přijatému paktu ZDE

Premiér, který je ve Vídni na fóru Afrika–Evropa, v reakci na dotaz redakce ale tvrdí, že šlo o něčo jiného. „Ne, ne, jedná se o dva dokumenty. Globální pakt o migraci, tzv. Marrákešský pakt, od kterého jsme ustoupili, se hlasuje až ve středu. A tento pakt nepodpoříme, budeme hlasovat proti. Včera se pouze hlasovala právně nezávazná rezoluce Úřadu vysokého komisaře, která je v souladu se Ženevskou konvencí z roku 1951 a která nemá aboslutně žádný vliv ani dopad na migrační politiku vlády,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Babiš.

Na doplňující dotaz, že se mělo hlasovat o paktu o uprchlících, předseda vlády oponoval. „To není pakt, ale zpráva komisaře UNHCR (Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, pozn. red.),“ dodal v SMS zprávě Andrej Babiš.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Bc. Filip Turek byl položen dotaz

Motoristé - Přísaha

Dobrý den pane Turku. Bude pokračovat i v dalších volbách spolupráce těchto dvou subjektů?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

15:30 To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

Padl nový teplotní rekord. Tuto frázi mohou televizní diváci slyšet v mnoha obměnách. I ve Velké Bri…