Uprchlíkům bychom měli pomáhat více, doporučil v ČT exdiplomat Pojar

21.10.2015 20:51 | Zprávy

Bezpečnostní analytik a bývalý velvyslanec ČR v Izraeli Tomáš Pojar zavítal do středečního Interview ČT24. Popisoval, co se na Blízkém východě děje a co se ještě může dít. Zmínil také otázku uprchlické krize a Sýrie. Tam si prý vybíráme mezi zlem a ještě větším zlem. Řecko by prý mělo opustit Schengen. Jasně také řekl, že musíme uchránit vlastní svobodu, abychom mohli pomáhat jiným lidem.

Uprchlíkům bychom měli pomáhat více, doporučil v ČT exdiplomat Pojar
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Pojar

Izrael zažívá další vlnu násilí, které páchají především palestinští mladíci. Je přitom čestné říci, co tuto novou vlnu vyvolalo. „Ono jde o sled reakcí a protireakcí a jednoho dne se ta nahromaděná frustrace projeví... V tuto chvíli se kolo násilí znovu roztočilo,“ posteskl si Pojar. I dnes ovšem platí, že Izrael a palestinská území představují jednu z nejbezpečnějších oblastí na Blízkém východě. To ovšem nic nemění na tom, že je to velmi komplikovaná část světa, protože zdaleka nejde jen o spor mezi Izraelem a Palestinou, tato rovnice má mnohem více proměnných v podobě dalších arabských zemí.

Česká republika má podle hosta dobrý vztah jak s Izraelem, tak s arabskými státy. „Protože jsme předvídatelní a velmi otevřeně říkáme, co si myslíme,“ podotkl s tím, že už dvacet pět let je naše politika k Blízkému východu velmi čitelná, přičemž měla na co navázat, např. na aktivitu prezidenta T. G. Masaryka v této části světa.

Konkrétně pro Česko platí, že si musí všímat také ruského nebezpečí na Ukrajině, ale stejně tak musí mít na paměti Islámský stát, uprchlickou krizi a tak podobně. Sečteno a podtrženo, bezpečnostní situace se zhoršila a zatím se nezdá, že by se to mohlo změnit, protože konflikt v Sýrii podle Pojara potrvá ještě řadu let.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…