Úprk od Rakušana. „Zlobivý“ senátor bouchl dveřmi a promluvil o STANu

27.09.2022 9:05

Senátor Hraba dnes na sociálních sítích informoval, že ukončuje své členství v hnutí STAN. Hnutí se prý proměnilo od dob, kdy do něj vstoupil, a místo pragmatické dělá aktivistickou politiku, ne nepodobnou Pirátům. Nastínil také, že měl konflikt s některými poslanci STANu. Přesto si myslí, že ve STANu jsou i pracovití a slušní lidé. „Věřím, že jich je většina, ale skutečnou možnost pozitivně ovlivnit politiku STAN nemají,“ soudí. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Překvapen je málokdo.

Úprk od Rakušana. „Zlobivý“ senátor bouchl dveřmi a promluvil o STANu
Foto: STAN
Popisek: Zdeněk Hraba

Anketa

Kdo je vítězem komunálních voleb?

22%
66%
8%
hlasovalo: 14501 lidí
Senátor Zdeněk Hraba dnes, 27. 9. 2022, ukončil své členství v hnutí STAN. Své rozhodnutí zdůvodnil takto: „Velmi jsem v posledních měsících zvažoval, zda má smysl zůstávat členem hnutí, se kterým spolupracuji od roku 2016 v různých formách. Tehdy mi přišlo sympatické tím, že řeší skutečné problémy lidí. Na nejnižší a nejdůležitější úrovni, ve městech a v obcích. Postupně však do hnutí začali přicházet noví lidé, nové pohledy, nové zkušenosti s novými kolegy v hnutí. To bylo znásobeno mnohdy nepřijatelnými nápady prosazovanými koaličním partnerem hnutí, tedy Piráty. A některé viditelné tváře pak začaly být pirátštější než sami Piráti.“

„Hnutí STAN se posunulo od pragmatické politiky pro normální lidi, kteří mají rádi a preferují svůj suverénní stát, svůj národ, svůj domov, svou rodinu, značně k prosazování postojů a názorů v podstatě opačných, k aktivistické politice. Čest výjimkám. A že jich je. Opravdu,“ dodal.

Senátor nechce dále nést odpovědnost za sporné kroky a přešlapy ostatních členů hnutí, které navíc nemůže nijak ovlivnit. „V posledních měsících pak také hnutí ukázalo, že své kroky a sporná rozhodnutí nedokáže a vlastně ani nemůže věrohodně vysvětlit. Poslední kapkou pak byly nesmyslné útoky ze strany některých aktivistických poslanců hnutí vůči mé osobě,“ nastínil Hraba poměry v hnutí, kvůli kterým na členství rezignuje. „Takhle si já komunikaci nepředstavuji,“ uvedl k útokům poslanců hnutí na CNN Prima News. Také si posteskl, že nemohl dobře komunikovat s vedením STANu, například ohledně jmenování Petra Mlejnka.

Přesto dále říká, že v hnutí jsou i lidé, které považuje za slušné, poctivé a pracovité. A kteří dobře vedou své obce i reprezentují v Parlamentu. „Věřím, že jich je většina, ale skutečnou možnost pozitivně ovlivnit politiku STAN nemají. Těm přeji hodně štěstí a energie do další zodpovědné práce,“ popřál bývalým kolegům.

„Já budu i nadále razantně hájit oprávněné zájmy občanů svého obvodu, budu hájit právo všech lidí na slušný a smysluplný život v prostředí, kde žijí a pracují. Tak, jako jsem to dělal doposud,“ slíbil s tím, že ze svých principů a názorů slevit nehodlá. Dodal důležitou poznámku, že do žádného jiného hnutí či strany nepřestupuje.

Člen předsednictva pražských lidovců a zastupitel v Praze 10 Adam Šilar míní, že Hrabův odchod je pro Víta Rakušana důvod otevřít láhev šampaňského. „Přestože STAN silnou ideologii nemá, tak tenhle pán z toho pelmelu stejně dost vyčníval,“ zhodnotil a spekuloval, zda senátor zakotví u Přísahy či Svobodných.

Z řad internetových příznivců koalice SPOLU zaznívá, že by se senátor měl přidat k tomuto uskupení. A také pochopení pro jeho krok, vzhledem k tomu, že senátor se od hlavní linie politiky STANu odlišoval dlouhodobě.

Radují se evidentně i příznivci STANu a České pirátské strany. „Zaplaťpánbůh, včera bylo pozdě. Dělal jste STANu jenom ostudu,“ mínil jeden z nich. „Na Hrabově odchodu ze STANu je jediná škoda, že ho STAN nedokázal vyhodit sám,“ řekl pak příznivec Pirátů sázkař Michal Sirový.

Za Hrabovu rezignaci je vděčný také člen STAN z Tetína, Matěj Hlavatý, který se rozhodl Hrabovi vytmavit za jeho slova o hnutí. Podotkl, že v hnutí je déle než Hraba. „Takže zřejmě vy jste si vybral pouze hnutí na vzestupu, bez toho abyste znal jeho program a ideje. Místo toho, abyste spolupracoval a snažil se hledat kompromisy, tak jste si budoval jen svou značku. Říkali vám kluk z plakátu, bohužel u toho jste taky zůstal. Nejste týmový hráč. Nebyl jste, protože vám na ostatních nijak nezáleželo,“ vytkl senátorovi.

„Nikdy vám nedocházelo, že tím oslabujete kolikrát celé hnutí. Nakonec jste získal své publikum. ALE... doopravdy stojíte o potlesk od lidí z SPD a dalších extremistických stran?“ ptal se dál.

„Používáte slova jako ‚normální‘, vůbec vám nedochází, že lidem to může ubližovat? To neustálé stavění nějakých latěk a vyčleňování. Mluvíte o sobě jako o správném vlastenci. Jenže to hodnotíte možná podle měřítek před 2. světovou válkou. Já vám mohu garantovat, že jsme hnutí daleko víc milující náš stát a národ než vy. Protože ho máme rádi se všemi jeho lidmi. ‚Vlastenectví je láska k vlastnímu národu, nikoli nenávist k jiným.‘  – Tady to vše začíná a končí. Neexistuje zde žádné ‚ALE‘. Chytnul jste se nahnědlé doby v době krize a těžíte z toho maximum. Váš vývoj mě mrzí. Nebudu vám dál ničit nějak váš epický odchod. Jen mě mrzí, že jste nikdy nepřišel a nehledal pohledy ve vlastních řadách,“ zakončil kritiku a popřál přesto senátorovi hodně štěstí a poděkoval za vykonanou práci a také za jeho rozhodnutí. Doufá, že se Hraba nepřidá k tzv. temnobloku, protože ho stále považuje za slušného člověka.

Kromě Hlavatého se raduje také zubař a člen STANu Pavel Smažík, který je rád, že Hraba vyslyšel jeho prosby. A narozdíl od Hlavatého předvídá, že se senátor přidá k SPD nebo Trikoloře. „Opravdu mám radost, hned se mi ve STANu lépe dýchá,“ svěřil se.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dohra kolapsu Hamplové. Za Němcovou se styděli už i spolustraníci

16:50 Dohra kolapsu Hamplové. Za Němcovou se styděli už i spolustraníci

Nově zvolené senátorce Janě Zwyrtek Hamplové se při jednání horní komory parlamentu udělalo nevolno …