Úřad dozorující politické strany může výrazně zasáhnout do voleb. Obeznámený Bohumil Pečinka varuje

08.08.2017 21:34

Komentátor Bohumil Pečinka varuje, že nadcházející sněmovní volby se mohou ještě pořádně zkomplikovat. Ne však kvůli šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, prezidentu Miloši Zemanovi nebo dosluhujícímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Volbami může pořádně zamíchat úřad, jenž se nedávno obul do prezidenta Zemana – Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran.

Úřad dozorující politické strany může výrazně zasáhnout do voleb. Obeznámený Bohumil Pečinka varuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohumil Pečinka
reklama

Česká republika má od nového roku úřad, který má dohlížet na hospodaření politických stran, a to i během volebních kampaní. A tady podle komentátora Reflexu Bohumila Pečinky nastává zásadní problém. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí totiž může volební výsledky zpochybnit, ať už volby dopadnou jakkoli. Pětice politologů působících v úřadu tak podle Pečinky dostala do rukou obrovskou moc.

„Zákon o ÚDHPSH je natolik obecný, že většina z pěti členů kolegia může kdykoli nachytat jakoukoli stranu a zpochybnit její volební výsledek. Naštěstí poslední instancí přece jen zůstane soud. Nicméně rozhodnutí voličů, které je nadřazeno čemukoli, může být zpochybněno politology, kteří dostali shůry úřad a nyní si užívají svou moc,“ píše Pečinka v textu pro E15.cz.

Celý komentář naleznete zde.

Zásadní otázka těchto voleb se nemusí týkat toho, zda vyhraje Andrej Babiš (ANO), jaký program představí ČSSD nebo náš vztah k EU. Ta nejdůležitější otázka může znít, co všechno se musí započítat do předvolební kampaně, ve které politické strany nesmějí překročit limit 90 milionů korun.

„Jako hlavní ideolog úřadu se začal profilovat Jan Outlý, který si během krátké doby vyšlápl na prezidenta, Babiše i na premiéra. Po prezidentovi požadoval, aby svoje výjezdy do krajů zčásti zahrnul do limitu na volební kampaň. Přitom s pravidelnými výjezdy do krajů začal už v roce 2003 Václav Klaus. Navíc je skutečně neudržitelný Outlého výklad, že setká-li se prezident s úředníky, o kampaň nejde, ale jestliže s občany, pak ano,“ kroutí hlavou nad výkladem Outlého Pečinka.

Sám Outlý v pondělním Interview Plus pro Český rozhlas prohlásil, že tyto úvahy nepocházejí z jeho hlavy, ale z formulací zákonů, které si ve sněmovně schválili sami politici. A teď je potřeba tyto formulace převést do praxe, což může být poněkud zdlouhavý proces a některé spory může rozhodovat až soud. Outlý má však za to, že se dříve či později výklad zákona ustálí a rozruch kolem nového úřadu utichne.

Outlého vyjádření naleznete zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

20:29 Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

Reportáž pořadu 168 hodin, během níž byl poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník konfrontován novin…