Úřad ombudsmana by se mohl stát národní lidskoprávní institucí

19. 9. 2019 18:40

Kancelář veřejného ochránce práv by se mohla stát národní lidskoprávní institucí podle doporučení OSN a mezinárodních závazků. Potřeba bude ale novelou rozšířit její pravomoci. Shodli se na tom aktéři dnešního jednání v sídle Senátu. Není ale zřejmé, zda by předlohu měla připravit vláda, která se loni zavázala doporučení OSN naplnit, nebo poslanci ve spolupráci s vládní zmocněnkyní pro lidská práva.

Úřad ombudsmana by se mohl stát národní lidskoprávní institucí
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí

Doplnění pravomocí úřadu ombudsmanky Anny Šabatové by podle aktérů jednání bylo vhodnější než vytvoření nové komise pro lidská práva, neboť úřad již řadu požadovaných principů naplňuje. Kromě rozšíření mandátu ombudsmana a posílení role v lidskoprávní oblasti včetně vzdělávání a výzkumu by bylo třeba zajistit i jeho personální posílení včetně finančního zajištění.

Instituce by byla adekvátním protějškem obdobným mezinárodním orgánům Evropské unie, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) nebo Rady Evropy. Měla by se podílet na práci Rady OSN pro lidská práva.

Cestu vládního návrhu doporučil předseda poslanců vládní ČSSD a bývalý ministr pro lidská práva Jan Chvojka. Předlohu by měla podle něj připravit zmocněnkyně a poslankyně ANO Helena Válková, aby byla zajištěna podpora nejsilnějšího vládního uskupení pro tuto úpravu.

Předseda senátní ústavní komise Jiří Dienstbier (ČSSD) naopak doporučoval poslanecký návrh, na němž by se podíleli zástupci většiny stran včetně Válkové nebo ministerstva zahraničí, které o vznik instituce usiluje s ohledem na naplnění mezinárodních závazků ČR. „Poslanecká cesta by byla rychlejší a s vládní podporou schůdnější,“ míní Dienstbier.

Národní lidskoprávní instituci má podle Ministerstva zahraničí ustavenu 112 zemí světa včetně rozvojových států nebo zemí typu Ruska a Ázerbájdžánu, v jejichž případě se ČR staví kriticky k tamnímu stavu dodržování lidských práv. Ze zemí EU funguje tato instituce ve 23 státech, další čtyři její vznik chystají. ČR bez instituce tak patří po bok Běloruska, Číny nebo Saúdské Arábie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kulka za kulku? Střelba v Ostravě: Drsná slova. Nový vývoj. Policie i Babiš v akci

10:00 Kulka za kulku? Střelba v Ostravě: Drsná slova. Nový vývoj. Policie i Babiš v akci

Ve Fakultní nemocnici Ostrava se ozvala střelba. Policisté na místě činu hlásí několik mrtvých. Budo…