Úředník od premiéra řeší nedostatek žen v politice: Bez kvót to nepůjde. A dalších 433 požadavků...

20.03.2021 16:39

Ředitel Odboru rovnosti žen a mužů při Úřadu vlády ČR Radan Šafařík má za to, že v české politice dominují muži natolik, že je na čase omezit svobodu mužů a protlačit do politiky více žen, klidně i s pomocí povinných kvót.

Úředník od premiéra řeší nedostatek žen v politice:  Bez kvót to nepůjde. A dalších 433 požadavků...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Patrik Nacher
reklama

Právník Radan Šafařík, absolvent Masarykovy univerzity v Brně, jenž dnes řídí Odbor rovnosti žen a mužů při Úřadu vlády ČR, v rozhovoru pro Deník N uvedl, že v české společnosti je třeba konečně tvrdě zapracovat na rovnosti žen a mužů. Je přesvědčen, že v tomto směru je zapotřebí učinit 434 kroků. Jedním z nich je silové prosazení žen do parlamentu. S pomocí povinných kvót, které by musely jednotlivé politické strany respektovat.

„Jinými slovy, bez zavedení kvót na kandidátní listiny nedosáhneme toho, abychom měli v dohledné době výrazně vyšší zastoupení žen v politice. Navrhli jsme tedy opatření spočívající v novele volebních zákonů a navázali na diskuse, které se vedou již více než deset let. Ministerstvo vnitra s tím ale nesouhlasí a stále se pokouší hledat jiné, nelegislativní cesty. Bohužel, nejenom naše zkušenost, ale i zkušenost odjinud ukazuje, že bez legislativních opatření změna nestane,“ prohlásil Šafařík.

„Nakonec vše dopadlo tak, že ve strategii je relativně slabé opatření. Spočívá v předložení variantního návrhu novely volebních zákonů, který by zaváděl kvóty. O návrzích řešení se pak má dále diskutovat. Jinými slovy – mají být započaty odborné práce na přípravě variant zavedení kvót do volebních zákonů s tím, že konečné slovo bude mít samozřejmě vláda,“ pokračoval právník z Úřadu vlády ČR.

„Náš pohled je takový, že nízké zastoupení žen je natolik vážným a dlouhodobým problémem, že je legitimní zasáhnout do svobody politických stran a bavit se o kvótách. Ostatně stát způsob sestavování kandidátních listin reguluje značně – rozdělení na volební kraje je možno chápat jako svým způsobem regionální kvóty. To znamená, že v současnosti máme regionální kvóty, ale diskusi o kvótách na zastoupení kandidátů podle pohlaví odmítáme,“ završil svou úvahu Šafařík.

Vedle politiky chce Šafařík a jeho tým dostat povinně ženy i do vedení firem. Stejně tak je podle jeho názoru třeba docílit toho, aby ženy dostávaly za stejnou práci tutéž mzdu. To vše během příštích deseti let.

Šafaříkova úvaha o potlačování svobody politických stran naštvala poslance za hnutí ANO Patrika Nachera. Upozornil na problém, který podle jeho názoru musí ve společnosti vyvstat, dříve či později.

„V té honbě za politickou hyperkorektností, vyvážeností a rovností na sebe za chvíli narazí dva vzájemně se vylučující principy – genderová vyváženost a pohlaví jako sociální konstrukt. Co když se některý muž bude cítit jako žena? V jaké kolonce ho pro účely statistiky ohledně kvót povedeme?“ táže se Nacher.

Omezíme svobodu volby?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„ČT slouží palestinským teroristům, zrušme ji!“ Historik sledoval pokřivenou reportáž a šel do otáček

22:20 „ČT slouží palestinským teroristům, zrušme ji!“ Historik sledoval pokřivenou reportáž a šel do otáček

Česká televize porušuje objektivitu, upozorňuje Ivo Cerman. Soudí tak na základě její odvysílané rep…