Úseků řek na stupni ohrožení je už jen 11, ubývá i zavřených cest

08.06.2013 11:49

Hladiny a průtoky řek klesají, úseků toků na nejvyšším povodňovém stupni, tedy ohrožení, je už jen 11. Jde hlavně o části Vltavy a Labe. V pátek byl stupeň ohrožení na 13 úsecích. Navíc byl dnes kolem 01:00 odvolán stav extrémního povodňového ohrožení na Kamenici v Hřensku. Ubývá rovněž silnic, které jsou kvůli záplavám uzavřené a energetikům se daří postupně obnovovat dodávky proudu.

Úseků řek na stupni ohrožení je už jen 11, ubývá i zavřených cest
Foto: Facebook.com
Popisek: Povodně 2013

Po 10:00 bylo na nejvyšším stupni povodňové aktivity pět úseků Vltavy a tři části Labe a dále Kamenice v Hřensku na Děčínsku, Nežárka v Hamru na Táborsku a Nová řeka v Mláce na Jindřichohradecku. Vltava se drží na stupni ohrožení konkrétně na jihu Čech ve Vyšším Brodě a Českém Krumlově, ve středních Čechách ve Vraném a Praze-Chuchli a na severu Čech ve Vraňanech na Mělnicku. Labe je na nejvyšším stupni v Mělníku, Ústí nad Labem a Děčíně.

Ode dneška rovněž mohou auta do šesti tun na Libeňský most, který byl uzavřený od pondělního odpoledne

Hladina i průtoky řek ovšem postupně klesají. Například hladina Labe klesla dnes ráno už pod devět metrů, Kamenice na 2,2 metru a Vltava v Praze-Chuchli zhruba na 3,2 metru. Podle předpovědi meteorologů mohou v neděli přijít bouřky se silnými dešti, ale vodohospodáři odpouštějí vltavské přehrady, takže třeba na Lipně by měl být v neděli prostor pro zadržení vody zcela volný.

Také úseků silnic zavřených kvůli povodním ubylo, dnes už je jich pouze 95. Pořád je částečně neprůjezdná třeba dálnice D8. U Veltrus je na D8 uzavřen most přes Vltavu pro kamiony s váhou nad 12 tun a zcela zavřený je Exit 68 ve směru na Ústí nad Labem kvůli zaplavení silnice I/30 v Ústí.

Zprovoznit se v pátek naopak podařilo například Strakonickou ulici, hlavní spojnici metropole s jihem Čech. Ovšem na silnici mají kvůli záplavám stále zakázán vjezd auta s váhou nad šest tun. V Praze je také od pátku otevřen příjezd z dálnice D8. Ode dneška rovněž mohou auta do šesti tun na Libeňský most, který byl uzavřený od pondělního odpoledne.

Bez proudu je stále téměř 10.000 domácností

Na železnici jsou kvůli záplavám stále neprůjezdné čtyři tratě. Jde o Kouřim - Pečky na Kolínsku, Křižany - Rynoltice na Liberecku, Mělník - Štětí a trasu mezi Chotiměří na Litoměřicku a Úpořinami na Teplicku. Průjezdná je už trať přes Luka pod Medníkem u Prahy. ČTK to řekla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. "Situace už je vesměs stabilní. Zpoždění se mohou objevit i mezi Berounem a Prahou, ale spíše jen drobnější," uvedla.

Bez proudu je stále téměř 10.000 domácností, dodávky elektřiny se však daří postupně obnovovat. Mluvčí energetické firmy ČEZ Ladislav Kříž dnes ČTK oznámil, že ve středních Čechách energetici připojili asi polovinu míst, která byla kvůli záplavám preventivně odpojena. V oblasti severních Čech je ale obnovování dodávek pomalejší. "Povodňová vlna dorazila do této oblasti nejpozději a výška vody klesá pomaleji," uvedl Kříž.

Ve Středočeském kraji je podle něj ve 20 městech a obcích vypnuta část vedení nízkého napětí a 60 distribučních stanic je bez proudu. V Ústeckém kraji jde o více než stovku stanic a část vedení nízkého napětí je vypnuta ve více než padesátce měst a obcí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jak se vám se Svobodou jedná?

Zdá se, že má problém se s ostatními dohodnout. Za mě je to strašně arogantní člověk, osobně ho sice neznám, ale když ho vidím, tak na mě působí jak červený hadr na býka

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezidentský výzkum: Babiš nevyhrává. Voliči pozvedli Němcovou i podnikatele Březinu

21:16 Prezidentský výzkum: Babiš nevyhrává. Voliči pozvedli Němcovou i podnikatele Březinu

ParlamentníListy.cz mají k dispozici výsledky aktuálního šetření agentury Phoenix research k prezide…