Ústavní odborníci, kteří nemají rádi Zemana, chtějí omezovat prezidentské pravomoci. Právník o tom promluvil zcela natvrdo

20. 9. 2017 23:05

Ústavní právník Právnické fakulty UK Marek Antoš, místopředseda sněmovního ústavně právního výboru Jan Farský (STAN) a člen téhož výboru Zdeněk Ondráček (KSČM) debatovali ve středečních Událostech, komentářích ČT o tom, zda je třeba měnit českou ústavu a například posilovat či oslabovat pravomoci prezidenta.

Ústavní odborníci, kteří nemají rádi Zemana, chtějí omezovat prezidentské pravomoci. Právník o tom promluvil zcela natvrdo
Foto: KPR- Hana Brožková
Popisek: Na zámku v Lánech se pod záštitou prezidenta konalo sportovní odpoledne. Ve čtyřhře, jeden set, zvítězili Petra Kvitová a Miroslav Sklenář, šéf hradního protokolu
reklama

„Jak se v té debatě mezi odborníky projevuje to, jak se který z nich staví přímo k Miloši Zemanovi? Takto natvrdo to řekněte,“ vyzval ústavního právníka Marka Antoše moderátor David Borek.

„Já si myslím, že se to do jisté míry projevuje a že to není dobře,“ odpověděl Antoš. U všech tří našich prezidentů se prý ukázalo, že ten kabát, který jim ústava obléká, je jim poněkud těsný. Podle experta máme tedy dvě možnosti. Buď onen ústavní kabát rozšířit, nebo ho zúžit. „Jedna možnost je, že zvýšíme pravomoci prezidenta republiky, nebo druhá možnost podle mě je ten kabát zúžit či přinejmenším zpřesnit, když si řekneme, že vláda určuje politiku a prezident to musí respektovat. Já sám jsem spíše stoupencem oslabení prezidenta,“ prozradil Antoš.  

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Podle české ústavy postavení prezidenta není příliš silné, ale prezident občas výrazně komplikuje sestavování vlád či sjednávání mezinárodních smluv. Je sice pravda, že to dělali všichni tři novodobí čeští prezidenti, takže je to svého druhu ústavní zvyklost, ale to ještě neznamená, že je to v pořádku.

Ondráček dal za pravdu Antošovi v tom, že debaty o ústavě se často vztahují právě k osobě Miloše Zemana, a ani podle komunisty to není správně.

Farský okamžitě doplnil, že ústava je základním zákonem státu, k tomuto základnímu zákonu patří i ústavní zvyklosti a ty bohužel Miloš Zeman jako prezident označil za idiotské. Kromě toho Zeman postupoval proti duchu ústavy, když si bezproblémově jmenoval svou vládu Jiřího Rusnoka, ačkoli dobře věděl, že jeho vláda nedostane důvěru, a nechal tuto vládu vládnout půl roku.  

Co když něco podobného předvede prezident i po těchto volbách, ptal se Farský. Domnívá se proto, že by bylo vhodné ústavu změnit, tak aby byl druhý pokus pro sestavování vlády odebrán z rukou prezidenta. Jinak se podle Farského můžeme dostat k poloprezidentskému systému.

Ondráček kontroval, že první český prezident Václav Havel či druhý prezident Václav Klaus např. odmítali odvolat toho či onoho ministra, ačkoli na tom trvali premiéři. Ukazuje se tedy, že náš ústavní systém nějak funguje a nějaké zásadní ústavní změny nejsou třeba. Pokud bychom měnili ústavu, i podle komunisty by tak stačilo činit jen v drobnostech.  

Nakonec se oba politici shodli na tom, že i přes těžkosti, které prezidenti svým chováním někdy způsobují, je v pořádku zachovat přímou volbu prezidenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

22:40 Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

Nejslavnější český datový vědec Petr Ludwig opustil svůj domovský New York a na první polovinu roku …