Ústecké Činoherní divadlo je v konkurzu, dluží téměř 3,8 mil. Kč

08.10.2014 11:47

Činoherní divadlo města Ústí nad Labem je v konkurzu. Vyhlásil ho ústecký krajský soud, který už zároveň jmenoval insolvenčního správce, zjistila ČTK z rejstříku. Divadlo podalo samo na sebe v září insolvenční návrh, podle kterého má 68 dlužníků a jeho závazky dosahují téměř 3,8 milionu korun. Divadlo spěje k likvidaci už od jara. Poté, co se jeho bývalé vedení nedohodlo s městem na financování, přešel celý soubor do nového spolku Činoherák Ústí. Město zase založilo novou příspěvkovou organizaci s názvem Činoherní studio.

Ústecké Činoherní divadlo je v konkurzu, dluží téměř 3,8 mil. Kč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Magistrát města Ústí nad Labem

Soud vyzval všechny věřitele, aby se přihlásili. První přezkumné řízení se má konat na začátku ledna, navazovat na něj bude schůze věřitelů. Návrh na insolvenci podal právník Jan Žák, který je zároveň ředitelem divadla. Z návrhu vyplývá, že divadlo dluží například za energie, telekomunikační služby, úklid, ale i tantiémy a autorskou činnost. Například Tepelné hospodářství města Ústí nad Labem vyčíslilo dluh divadla za dodávky tepla a teplé vody na více než 120.000 korun. Další položkou jsou dluhy za mzdy hercům a dalšímu personálu. Majetek divadla vyčíslil Žák na 1,9 milionu korun. „Je zřejmé, že ani při zpeněžení veškerého majetku dlužníka není dlužník schopen splnit veškeré své závazky," napsal Žák v původním návrhu.

Ústecké Činoherní divadlo spěje k likvidaci od března. Divadlo se na začátku roku nedohodlo s městem na financování. Místo tradiční dotace mělo získat peníze formou grantu. Divadlo označilo grant za netransparentní a špatně připravený a nezažádalo o něj. Většina herců přešla do nového spolku Činoherák Ústí, který chce na tradici Činoherního divadla navázat. Činoherák začal na konci září hrát v budově bývalého kina Hraničář.

Město zřídilo novou příspěvkovou organizaci Činoherní studio města Ústí nad Labem. Do majetku jí svěřilo i budovu Činoherního divadla na Střekově. Divadlo začalo hrát minulý týden, představení zajišťuje zatím formou subdodávek od jiných divadelních souborů. Zároveň spolupracuje s novým spolkem Amulet. Tomu schválili zastupitelé čtyřletou dotaci, která mu má zajistit celkem 24 milionů korun. Krok zastupitelstva prověřuje policie. Spolek měl totiž původně sídlo v domě, který spoluvlastní radní města Pavel Dlouhý (ČSSD). Jedním ze zakladatelů spolku je i kandidát ČSSD do zastupitelstva městského obvodu Ústí nad Labem - Neštěmice Jan Tříska. Dalším pak zastupitel centrálního městského obvodu za KSČM Jan Janeček.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já už jsem vám jednou řekl... Moderátor ČRo tlačil na Fialu kvůli pandemickému zákonu. Ten se nakonec neudržel

19:07 Já už jsem vám jednou řekl... Moderátor ČRo tlačil na Fialu kvůli pandemickému zákonu. Ten se nakonec neudržel

Premiér Petr Fiala z ODS byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu, kde se věnoval vývoji epidemie. Věří…