Ústecký hejtman v ČT hořekoval: Miliardy EU vracet nemůžeme, to by nás úplně ochromilo

21.03.2013 19:29

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) v Interview ČT24 ve čtvrtek zopakoval, že Ústecký kraj nehodlá spolu s krajem Karlovarským hradit korekci 2,6 miliardy z Regionálního operačního programu Severozápad, jak to požaduje EU. Na platbě by se podle jeho názoru měl podílet i stát. Pokud se tak nestane, kraj bude naprosto ochromen.

Ústecký hejtman v ČT hořekoval: Miliardy EU vracet nemůžeme, to by nás úplně ochromilo
Foto: Redakce
Popisek: hejtman Bubeníček (KSČM)
reklama

"Debata s panem premiérem byla příjemná, zajímavá a probíhala ve velmi spřáteleném duchu, ačkoli se naše názory rozcházely a to především v otázce uhrazení 2,6 miliardy Regionálního operačního programu," uvedl hned v úvodu pořadu komunistický hejtman.

Kontrola připadá na ministerstvo

Pokud policie zjistí konkrétní pochybení s konkrétním viníkem, tak je podle hejtmana třeba tyto viníky jednoznačně potrestat. Kraje jako takové by to ale platit neměly. Rudý hejtman v pořadu také připomněl, že kontrola projektů připadá i na ministerstvo financí, takže by se stát měl na uhrazení požadované korekce podílet. V Radě ROP Severozápad přitom působí krajští a nikoli vládní politici, proč by tedy měly korekci hradit všechny kraje a na jen ty dva, které selhaly, byla další otázka.

"Z finančního hlediska to pro nás znamená naprosté ochromení chodu kraje," zdůraznil hejtman. Z tohoto hlediska prý nic neřeší ani nabídka ministra financí, že krajům půjčí jeden a půl miliardy. I tuto půjčku by kraje musely splácet a pro kraj Ústecký by to znamenalo paralyzaci. "Neměli bychom z čeho rozvíjet dopravu, střední školství ani další oblasti. Na rok máme volných asi 800 milionů korun. Pokud bychom sto padesát až sto sedmdesát milionů zaplatit jen za tu půjčku, tak by to znamenalo konec pro investice, konec pro opravu krajských komunikací a podobně," trval na svém Bubeníček.

Podle Bubeníčka by také bylo na místě překontrolovat výši korekce. Může se totiž ukázat, že bude třeba doplácet mnohem nižší částku. Pokud by kraj odmítl korekci uhradit, znamenalo by to stop přítoku evropských peněz do regionu pro toto finanční období, což by prý byl jednoznačný problém.

Takhle to snad ministr Kalousek ani nemohl myslet

Ministr financí Miroslav Kalousek po jednání s hejtmany prohlásil, že hejtmani jako takoví se ze svých pochybení nepoučili, Bubeníček nad tím, však kroutí hlavou. "Tuto větu snad pan ministr financí ani nemohl myslet vážně, protože hejtmani jako takoví nemají s regionálními programy nic společného. Snad chtěl říci, že se nepoučili kraje jako takové," uvedl Bubeníček.

Hejtman však nechtěl příliš hodnotit, zda s evropskými dotacemi lépe hospodaří kraje, jak prohlásil např. prezident Miloš Zeman, nebo vláda. Hejtman poukázal na to, že kraje mají v této věcí své problémy ale stát musí občas také vracet nemalé peníze.

Nakonec v pořadu přišla řeč i na tzv. bohumínské usnesení ČSSD, které této straně zapovídá spolupráci s komunisty na vládní úrovni. Podle Bubeníčka je toto usnesení již přežité a zabraňuje vytvoření funkční levicové vlády. ČSSD je díky tomu nucena přiklánět se ke středovým stranám.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do čeho se řítíme... V Itálii na Vánoce nesmí nic! Od Klause udeřilo

14:41 Do čeho se řítíme... V Itálii na Vánoce nesmí nic! Od Klause udeřilo

Česko se ve čtvrtek přesunulo ze čtvrtého do třetího stupně rizika. S omezeními se tak otevřely obch…