Utečte odsud, je to naprosto beznadějné, radí spoluobčanům ruský komentátor. Vládne prý Putinova "hmota" a lidé mají strach vyjít na ulici

26.09.2014 6:28

Známý ruský novinář Ivan Suchov píše o posledních protiválečných protestech v Moskvě a nevěří tomu, že by se v dohledné době mohly rozšířit v masovém měřítku. Tvrdí, že pro většinu Rusů je snazší emigrovat, než se snažit zlepšit situaci v zemi.

Utečte odsud, je to naprosto beznadějné, radí spoluobčanům ruský komentátor. Vládne prý Putinova "hmota" a lidé mají strach vyjít na ulici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karikatura Vladimira Putina
reklama

„Poslední protiválečné demonstrace v Moskvě a dalších větších městech vyslaly mnoha Rusům signál, že ve svých protivládních postojích nejsou sami. Přesto bylo patrné, že euforie viditelná v předchozích protestech se vytratila. Mnoho Rusů nyní cítí, že než se snažit o nápravu věcí veřejných, je pro ně lepší zemi opustit. Moskevského mírového pochodu se zúčastnilo něco mezi 30 až 50000 demonstranty. Mírové protesty však alespoň našim ukrajinským bratrům ukázaly, že ne každý Rus věří oficiální propagandě. Rusko bude muset po válce obnovit své vztahy se sousedy a vzpomínka na tyto mírové pochody urychlení tohoto procesu nepochybně pomůže,“ je přesvědčen Suchov.

„Samozřejmě, že s demonstranty symatizuje mnohem více lidí, než se k nim skutečně připojilo. Dalších minimálně půl miliónů Rusů nejenom, že sdílí jejich názory, ale čekají na správný okamžik, kdy by mohli svoji zemi zcela opustit. Pro některé bude tím zlomovým bodem absolutní omezení internetu, pro další dovršení osmnáctého roku věku a povinnost absolovat vojenskou službu. Pro ostatní třeba smrt blízkého příbuzného, po které se přeruší jejich veškeré vazby na vlast. Každý má svůj vlastní důvod, ale mé zkušenosti ruské mentality mí říkají, že těch několik set tisíc Rusů se už skutečně rozhodlo odejít. Pokud už tedy většina z nich nemá rovnou sbaleno,“ tvrdí Suchov.

Celý článek v angličtině najdete ZDE

„Pokud se vývoj v Rusku blíží k situaci v Severní Koreji a 4 milióny politicky aktivních Moskvanů by se rozhodlo emigrovat, způsobí to na hranicích s ostatními zeměmi velké problémy. Pokud se ovšem místo na letiště vydají na moskevské Náměstí akademika Sacharova, může to způsobit velké problémy Putinovu režimu. Většina těch, co tleskala připojení Krymu, představuje slepě oddané voličstvo prezidenta Putina, tedy dělnickou třídu. To je ale jinak pasivní a roztříštěná hmota, která obvykle nemá chuť či schopnosti kriticky myslet,“ vyjadřuje s despektem o dělnících Suchov.

„Dle staré klasiky by se dalo říci, že Goliáš jen čeká, až jej David přemůže. Autobus je rozjetý a věci se mohou dát do pohyby. Ovšem jenom za přepokladu, že David nebude ztrácet čas nad tím, jestli chce sedět u okna či v uličce. Tato část obyvatelstva s velkým potencionálem zatím jen následuje svého milovaného vůdce, který všechny své protivníky nazývá agenty Západu. I přes kolaps ruské zahraniční politiky a růst obecného napětí mezi Ruskem a okolním světem je stále snazší opustit zemi, než zde zůstat a připojit se k boji za lepší budoucnost,“ zůstává Suchov pesimistou.

„Nechci a nemohu obviňovat ty, kteří se rozhodli Rusko opustit. Pokud náhodou čtete tyto řádky, dejte na moji radu a odejděte, dokud je to vůbec možné. Rusko se mění velmi rychle a překotně, bohužel nikoli směrem k demokratické společnosti, jak jsme všichni věřili zkraje 90. let minulého století. Neváhejte příliš dlouho. Situce začíná být skutečně nebezpečná a mnoho lidí se může dostat do velkých potíží,“ varuje Suchov.

Putin či válka Ukrajina ovšem nejsou podle Suchova jedinými důvody, proč chce tolik Rusů emigrovat do zahraničí. „Dalším důvodem je pocit nejistoty. Není to však pocit nejistoty z budoucnosti, kterou nyní pociťuje spousta lidí na světě. U nás je to pocit strachu, jestli se ještě vrátíte domů, pokud vyrazíte do moskevských ulic. I když třeba potřebujete, aby vám pomohla policie, nemůžete si být jistí, že se tak stane. Je tedy o mnoho snasží odjet tam, kde dělá svoji práci policie dobře,“ míní Suchov.

„Jakmile je snazší opustit zemi, než zůstat a bojovat za její lepší budoucnost, situace se nemůže změnit. Vládnoucí ruská politická elita je si této skutečnosti dobře vědoma. Polovina z těchto lidí doufá, že disidenti vyskočí z lodě a odplavou pryč či se utopí. Ale druhá polovina by se ráda dostala do záchranného člunu a rovněž potápějící se loď opustila. I to je důvod, proč je zbytečné věřit v nějaké překotné změny k lepšímu. Spíš to napovídá o dalším růstu počtu ruských občanů, kteří se budou v blízké době stěhovat do ciziny,“ uzavírá Suchov.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypekli Noru Fridrichovou. Než stačila pustit reportáž, ANO zaúřadovalo

10:12 Vypekli Noru Fridrichovou. Než stačila pustit reportáž, ANO zaúřadovalo

Nora Fridrichová zabrousila se 168 hodinami do tématu migrace. V pořadu jeden odborník za druhým tvr…