Už ani to nefunguje! pobavil Zahradil o EU. Ale Petr Fiala, to je jiná. Sledujte

19.05.2020 7:37

Po dlouhé odstávce v mnoha podnicích a institucích hrozí jistá míra rizika od bakterie legionelly, která se zdržuje v teplé stojaté vodě. Právě s touto bakterií měl potíže europarlament v Bruselu. A tak se europoslanci v kancelářích teplou vodou už neosprchují. Již skoro tři roky, jak informoval europoslanec Jan Zahradil.

Už ani to nefunguje! pobavil Zahradil o EU. Ale Petr Fiala, to je jiná. Sledujte
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Europoslanec Jan Zahradil (ODS).
reklama

Již několik zdravotních expertů varovalo, že kvůli koronaviru se zapomíná na jiné nemoci. Bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík se například obává zvýšené incidence rakoviny, protože se během krize neprováděla preventivní vyšetření. Na serveru iDNES varují před jiným nebezpečím, které na rozdíl od koronaviru může postihovat i děti. Touto hrozbou je bakterie legionella.

Anketa

Líbí se vám zatím kanál CNN Prima News?

3%
91%
hlasovalo: 17186 lidí

Jak píše web legionella.cz, bakterie může způsobit dosti vážné onemocnění a jsou prý známé i případy úmrtí. Onemocnění se projevuje téměř shodnými příznaky, které má zápal plic. Většina lidí se podle webu legionelly nemusí výrazněji obávat, není pro ně vážnějším nebezpečím. „Pokud má ale napadený jedinec sníženou imunitu, může nastat problém. Nebezpečí hrozí zejména u starších občanů, dětí nebo obecně oslabených lidí. Slabý imunitní systém umožní rychlý rozvoj zánětu plic,“ informuje stránka.

Legionella se nejčastěji objevuje v teplé stojaté vodě při teplotách 25–50 °C. „Najdeme ji ve stojatých částech potrubí, v různých slepých ramenech, v úsadách, na stěnách bojlerů apod.,“ píše se na webu. Vzhledem k tomu, jak dlouho trvala karanténa, není obava ze stojaté vody v trubkách uzavřených institucí bez důvodu.

Riziko bujení bakterií je možné snížit až eliminovat opatřeními jako zajištěním dostatečné cirkulace vody, ohřevem vody nad bod, kdy už bakterie hyne, pravidelnou údržbou a čištěním všech filtrů, vyloučením mrtvých koutů apod.

Mezi instituce, které mají s legionellou problém, patří i Evropský parlament. Jak informoval server Politico.eu v roce 2017, bakterie byla nalezena v budově europarlamentu v Bruselu a europoslanci byli varováni, aby „byli na pozoru před příznaky chřipky“. „Potrubí teplé vody je kvůli věkovitosti ve špatném stavu a jsou v něm ‚mrtvé kouty‘, z čehož vyplývá riziko potenciálního bujení bakterií,“ zhodnotil expert. Řešení, na kterém se správci budovy shodli, bylo jednoduché, ale ne příliš příjemné pro europoslance. V jejich kancelářích nepoteče teplá voda. Ani ve sprchách.

Jak včera potvrdil europoslanec Jan Zahradil, tento stav trvá. Již skoro tři roky. „Pche, to je toho, to my máme legionellu v potrubí Evropského parlamentu už pár let. Proto tam také už pár let neteče teplá voda (vůbec), protože ona má ráda teploty nad 40 stupňů. Takže to vypnuli komplet, umyjte si ruce ve studené. Zkrátka zase je EU v něčem napřed,“ reagoval Zahradil na článek iDNES.

Není to přitom dlouho, co předseda ODS Petr Fiala sdílel toto srovnání Evropské unie a Číny. S tímto komentářem: „Demokracie je pomalá, neefektivní, budoucnost patří autoritativním režimům. Ti, kteří hlásají podobné nesmysly a pořád mají pocit, že nás zachrání Čína nebo Rusko, by se měli podívat, jaká jsou fakta. Na rozdíl od diktatur tady ‚nemizí‘ lékaři jen kvůli tomu, že například včas upozorní na nebezpečí, díky svobodnému šíření informací můžeme lépe reagovat, díky solidaritě efektivně pomoci.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

4:43 V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

Řadu týdnů ParlamentníListy.cz bedlivě mapují dění v ODS. To se oproti zvyklostem přesunulo z centra…