Už dost. Se Sobotkovou vládou je to opravdu nahnuté, uvádí zdroj

13. 6. 2016 6:52

Nad situací ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše se v nejnovějším vydání časopisu Týden zamyslel redaktor Petr Kolář. Podle něj rozehrál Babiš politickou hru, v níž zřejmě nemůže prohrát.

Už dost. Se Sobotkovou vládou je to opravdu nahnuté, uvádí zdroj
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Možnosti, jak celá partie dopadne, jsou podle Koláře tři. Buď Babiš ve vládní koalici vydrží, ale zesměšní tak své protivníky v sociální demokracii. Nebo nažene sociální demokraty do vlády s pravicovou opozicí, následně je v předvolební kampani „utluče“ a bude premiérem. Nebo se prý stane předsedou vlády hned.

Celý spor se rozhořel poté, co policejní prezident Tomáš Tuhý představil plán na reorganizaci Policie ČR a na sloučení dvou elitních útvarů v jeden. Následně rezignoval šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a koaliční válka nenachází konce. 

Není tajemstvím, že Šlachta nebyl příliš oblíbený u ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), zato měl oporu právě v Babišovi. A i z toho důvodu se možná Lidové noviny, které patří do Babišova portfolia, snažily neustále upozorňovat na to, že slučování obou útvarů je škodlivé.

A Babiš si začal klást podmínky. „Pokud chce sociální demokracie vládu udržet, musí slučování útvarů okamžitě stopnout a nechat vše v původním stavu. Přičemž by Šlachta a jeho lidé s největší pravděpodobností rezignaci stáhli. Jestliže se tak nestane, bude ANO výměnou za setrvání v kabinetu Bohuslava Sobotky požadovat odchod ministra vnitra Chovance. Buď si ho socialisté vymění sólo, anebo v rámci nějaké větší rošády, která by se dotkla vícera ministrů. A pokud socialisté odmítnou, Babiš se svým hnutím vládní koalici opustí,“ napsal Kolář.

Podle jednoho z Babišových spolupracovníků je situace tentokrát opravdu vážná a vyhrocená. „Už několik dní víme, že to vážné je. Ale ustupovat nemůžeme. Banda plukovníků a státních zástupců tady nebude nikoho vydírat. A Babiš? Za měsíc bychom udělali něco jiného a stejně by to dospělo do podobné situace. Třeba je to takto lepší než žít s takovým člověkem ve vládě,“ poznamenal pro změnu jeden z lidí z okruhu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zemanův hrob. Žumpo! Kriple! Prase! Pavel Šafr urazil prezidenta. A přišla smršť

11:50 Zemanův hrob. Žumpo! Kriple! Prase! Pavel Šafr urazil prezidenta. A přišla smršť

Pavel Šafr uveřejnil vtip o prezidentovi Miloši Zemanovi. A dostal pořádnou sodu. Přesvědčte se sami…