Už se to šíří. Drtivá výhra Wilderse došla až k nám

Spustit čtení článku
Tato funkce je dostupná jen s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší.
23.11.2023 7:34 | Zprávy

Předseda nizozemské pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders nemůže uvěřit tomu, co vidí, exitpoll agentury Ipsos ukázal, že Wilders může jasně vyhrát volby se ziskem 35 mandátů, což je takřka dvojnásobek křesel oproti výsledku PVV ve volbách 2021. Wilders neskrýval dojetí. Lídři všech ostatních stran byli podle nizozemských médií vítězstvím Geerta Wilderse velmi zaskočeni. Výhra Wilderse došla i k nám: Gratuloval Tomio Okamura. Stejně jako Orbán a Le Penová.

Už se to šíří. Drtivá výhra Wilderse došla až k nám
Foto: Screen FB Geerta Wilderse
Popisek: Geert Wilders

V Nizozemsku proběhly parlamentní volby a podle prvotních odhadů volby vyhrála pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, která se tvrdě staví proti migraci, kritizuje EU a vystupuje radikálně i v dalších otázkách.

Strana podle prvotních odhadů získá 35 mandátů, což by byl významný úspěch, neboť je to o 18 víc, než v roce 2021. Strana, která vznikla v roce 2006, získala ve volbách 2006 devět mandátů, v roce 2010 získala 24 mandátů, v roce 2012 získal Wilders s kolegy 15 mandátů, v roce 2017 šlo o 20 mandátů a v roce 2021 již zmíněných 17 mandátů. Zisk 35 mandátů tak pro Wilderse a jeho kolegy je vpravdě historickým úspěchem.

Odhady se ziskem 35 křesel pro Wildersovu stranu uveřejnily televize NOS a RTL, pro které exitpolly zpracovala agentur IPSOS.

Podle tohoto průzkumu je na druhém místě koalice Strany práce a Zelených s 25 mandáty, v jejímž čele stojí Franz Timmermans a nizozemští lidovci jsou až třetí se 23 mandáty. Přitom až donedávna šlo o stranu vládní. Od roku 2010 stál v čele lidovecké vlády Mark Rutte. Jeho vláda však letos padla a Rutte již v létě oznámil, že se po mnoha letech stáhne z politiky. Lidovce do voleb vedla Dilan Yeşilgözová-Zegeriusová. Na čtvrtém místě skončila nedávno vzniklá Nová společenská smlouva (NSC) s 20 mandáty.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kdo seje vítr, sklidí bouři

Vážená paní Pekarová, nemyslíte, že "nešťastná vyjádření" používá soustavně pětikoaliční vláda vůči svým občanům, kteří mají výhrady ke způsobu jejího vládnutí a nazývá je dezoláty a proruskými živly? Je to skutečně slušné a s respektem k odlišným názorům? Zdravím a doufám v odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jsem optimista a říkám si:, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseŽivotní zkouška , 23.11.2023 16:05:17
Když Leynová dokázala zlikvidovat Budeswehr, tak to s EU musí, sakra dokázat taky!

|  14 |  0

Další články z rubriky

Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

19:08 Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

V neděli oznámil prezident USA Joe Biden, že nebude obhajovat prezidentský post a místo sebe do Ovál…