Uznávaný profesor Přibáň odmítl Zemana: Nechci být ústavní soudce

13.02.2013 13:41

Budoucího prezidenta Miloše Zemana (SPOZ) čeká důležitý úkol. Musí vybrat nové ústavní soudce. Tento rok totiž skončí mandát osmi z patnácti členů Ústavního soudu. Ačkoli oficiální jména svých kandidátů nesdělil, podle Respektu.cz už oslovil několik lidí. Mezi nimi profesora Jiřího Přibáně. Ten ale tuto nabídku odmítl.

Uznávaný profesor Přibáň odmítl Zemana: Nechci být ústavní soudce
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Jiří Přibáň

Miloš Zeman by měl nové soudce vybrat rychle, protože poté, co několik jmen Senát zablokoval končícímu prezidentu Václavu Klausovi jako "nedůvěryhodné", další osoby nenavrhoval. V současné době tak Ústavnímu soudu chybí další tři soudci, což zpomaluje rozhodování úřadu. Tento stav chce Zeman změnit, aby byl ÚS opět plně funkční.

Někteří odmítli

Podle informací Respektu Zeman už přes prostředníka oslovil právního teoretika a profesora prestižní univerzity Cardiff Law School Jiřího Přibáně. Ten ale nabídku odmítl z dosud neznámého důvodu, své rozhodnutí totiž nechtěl komentovat. Svoji roli ale pravděpodobně sehrálo to, že má ve Velké Británii zázemí a slibnou kariéru.

Kromě Přibáně oslovil budoucí prezident také místopředsedkyni ČSSD Marii Benešovou. Ani ta se ale novou ústavní soudkyní nestane. Dává přednost působení ve straně. "Svoje místo vidím dál v politice a jako dosud v působení v advokacii. Chci obhájit pozici místopředsedkyně ČSSD a téhle práci se pak věnovat," vysvětlila Benešová.

Jako náhradu za sebe Benešová doporučila svého někdejšího náměstka z doby působení ve státním zastupitelství Jaroslava Fenyka. Toho prý Zeman předběžně odsouhlasil. Ačkoli Fenyk zatím oficiální nabídku nedostal, podle informací Respektu by to měl být právě on, kdo je nyní v nejužším výběru prezidenta. Na rozdíl od Benešové a Přibáně by nabídku pravděpodobně přijal. "Jde o velmi zajímavou a prestižní práci," uvedl Fenyk.

Kromě něj má šanci stát se ústavní soudkyní také současná soudkyně Tribunálu v Lucemburku Irena Pelikánová. I s ní Zeman podle zdrojů Respektu počítá. V úvahu připadá také šéfka krajského státního zastupitelství v Ostravě Zlatuše Andělová, která má pověst nekompromisní státní zástupkyně vyšetřující politickou korupci.

Své návrhy Zeman konzultuje se současným předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským, kterého chce rovněž do vedení tribunálu opětovně navrhnout.

Zemanovy návrhy musí následně posoudit Senát. Teprve po jeho souhlasu se navržení kandidáti mohou stát ústavními soudci. Jinak bude Zeman pokračovat ve výběru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kdo vyhrál v Praze? ODS.“ Petr Fiala věří, že Babiše porazí i v některých krajích

21:27 „Kdo vyhrál v Praze? ODS.“ Petr Fiala věří, že Babiše porazí i v některých krajích

Hostem úterních Dvaceti minut Radiožurnálu byl staronový předseda ODS Petr Fiala. Prozradil, jak chc…