V Bruselu otevřeli výstavu evropských dějin pod patronátem europarlamentu. Někteří historici tam zůstali v němém úžasu

08.12.2017 13:47

Historici jsou vyděšeni expozici v Domě evropských dějin v Bruselu. Podle nich ji dělali marxisté. Píše o tom server Echo24.cz.

V Bruselu otevřeli výstavu evropských dějin pod patronátem europarlamentu. Někteří historici tam zůstali v němém úžasu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
reklama

Odborníkům na expozici vadí například neomarxistická prezentace dějin a upozadění či zanedbání významných historických událostí. Jak uvedla výkonná ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí Neela Winkelmannová, společně se studijní skupinou historiků byli vyzněním a obsahem expozice zděšeni. Zástupci platformy by nyní chtěli o výstavě diskutovat se samotnými autory na půdě Evropského parlamentu. 

Původní text ZDE.

Výstava popisuje, jak uvádí Winkelmannová, nástup komunistů v zemích východního bloku. Země si podle expozice samy komunismus zvolily. Historie střední a východní Evropy je podávána podle jejích slov velmi ideologizujícími brýlemi. „Je z toho cítit, že to dělali lidé, kteří jsou vyhraněně nalevo a vysloveně stojí na pozicích marxismu,“ podotkla Winkelmannová. Vadí jí například to, že na výstavě není nic o odporu proti diktatuře ani například o historii Charty. 

„Domníváme se, že jde o ignoranci nebo neznalost ze strany Evropského parlamentu, kde jsou zastoupeny všechny demokratické strany. Musí se jednat o nedorozumění, že ta expozice dopadla tak, jak dopadla,“ podotkla pro server Echo24.cz také Winkelmannová.

Na druhou stranu server Echo24.cz pak zaznamenal i slova historika Jakuba Jareše (Strana zelených), jenž v muzeu prý žádný neomarxismus nenašel. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

17:25 Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

Policisté se pokusili zadržet poslance Lubomíra Volného (Jednotní, zvolen za SPD) za porušování vlád…