V ČRo kardinála Duku „vypnuli". Už ale promluvil z jiného rádia

5. 1. 2015 20:45

Kardinál Dominik Duka se s konečnou platností přesunul se svými pravidelnými rozhlasovými promluvami z Českého rozhlasu na Radio Proglas. Server ParlamentníListy.cz o tomto chystaném kroku kardinála Duky informoval již koncem roku 2014. Pro posluchače měl kardinál v prvním vysílání roku 2015 povzbudivá, ale i poučná slova. Vzpomněl i občas napjaté vztahy církve a politiků.

V ČRo kardinála Duku „vypnuli". Už ale promluvil z jiného rádia
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Kardinál Dominik Duka

„Každý z nás většinou na přelomu roku bilancuje a sluší se připomenout modlitbu, kterou se modlí každý den na jeho sklonku Židé, modlitbu, která je v Písmu svatém: `Nahý jsem na svět přišel, nahý z něj odejdu. Dobré od Boha přijímáme a zlé bychom přijímat neměli? Bůh dal, Bůh vzal. Buď jméno Páně pochváleno.` Platí to určitě pro osobní zážitky každého z nás – potkaly nás věci krásné, úžasná setkání, povzbudivé okamžiky, ale také často nemoci, smrt blízkých, problémy. Platí to ovšem i pro církev jako takovou. Náš život není naplněn jen pozitivními prožitky, měli bychom umět přijímat i to, čemu tak docela nerozumíme, co nás mnohdy vystavuje zkoušce," upozorňuje kardinál.

Napjaté vztahy státu a církve jsou snad minulostí

Vzpomíná např. na to, že jsme si v minulém roce připomněli sté výročí vypuknutí první světové války, která znamenala rozvrat hodnot, jež byly do té doby ctěny, jako jsou úcta k životu či rodině. V první i druhé světové válce se lidské životy zdály být bezvýznamnými.

Aby se ale snad nezdálo, že nemá pro posluchače pozitivní slova, obratem dodal, že se v loňském roce mnohé podařilo, a to i v případě katolické církve. Ta prý mládne a nemá se za co stydět. Může o tom svědčit i návštěva kardinála Parolina, jenž je vlastně ministerským předsedou Vatikánu. Dorazil na státní návštěvu Česka, setkal se s prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) i s představiteli církve. „Podle vlastních slov odjížděl velmi spokojen a s nadějí, že církev už pevně zakotvila v naší společnosti, že má co nabídnout a že určité výstřelky provázející nový model vztahů církve a státu zvláště v předvolebních obdobích jsou už minulostí," pokračoval Duka.

Nakonec pro všechny posluchače žádal požehnání od Panny Marie i dalších patronů.

  • Celá novoroční glosa kardinála Dominika Duky ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

21:10 Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

Dechberoucí závěrečný ceremoniál dnes ukončil zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu. O „ro…