V Česku dnes jedná turecký premiér Erdogan

04.02.2013 6:06

V Praze dnes jedná turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. Vedle premiéra Petra Nečase se Erdogan setká s prezidentem Václavem Klausem. K tématům návštěvy by mohla patřit situace v regionu včetně krize v Sýrii a přibližování Turecka k EU. Na doprovodném podnikatelském fóru se setkají zástupci dvou stovek českých a tureckých firem.

V Česku dnes jedná turecký premiér Erdogan
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedala vláda. Den před návratem Miloše Zemana z Vysočiny

 V Turecku začala minulý týden oficiálně mise čtyř českých armádních specialistů, posílili alianční protivzdušnou obranu neklidné turecko-syrské hranice. Jejich hlavním úkolem je zajišťovat přenos dat. V Turecku by měli spojaři být nejmíň tři až čtyři měsíce. O posílení alianční protivzdušné obrany hranice rozhodla Severoatlantická rada kvůli situaci v Sýrii v prosinci. V Sýrii spolu bojují prorežimní síly Bašára Asada s protivládními povstalci, podle OSN už stál konflikt život nejméně 60 tisíc lidí.

Mimo Sýrii by čeští představitelé s tureckým politikem mohli hovořit o EU. Česká republika podporuje spolupráci Turecka se sedmadvacítkou a pokračující přístupové rozhovory. Zřetelným podporovatelem tureckého členství EU je Klaus. V unii se o možném postavení Turecka však diskutuje a zvažuje se, zda by nebylo vhodnější muslimské, ale sekulární zemi nabídnout spíš privilegované partnerství. Tomu je nakloněno například Německo.

Ekonomické zájmy

Erdogan se do Česka vrací po více než pěti letech. "Za návštěvou tureckého premiéra v ČR můžeme vidět především ekonomické zájmy na obou stranách. Turecká ekonomika navzdory krizi i menšímu poklesu stále prosperuje. Zdá se, že ČR si začíná více uvědomovat potenciál ve vzájemném obchodu obou zemí, včetně možností investování," řekla analytička Lenka Filípková.

Doprovodného česko-tureckého podnikatelského fóra se vedle Nečase a Erdogana zúčastní představitelé sta českých a stovky tureckých firem. Pořadatelský Svaz průmyslu a dopravy uvedl, že turecké podniky zastupují zejména energetiku, petrochemii, potravinářství, automobilový průmysl a nábytkářství.

Jednání s Ankarou o přistoupení komplikuje mimo jiné kyperská otázka, neboť Turci řeckou část ostrova neuznávají. Turecko ale bývá terčem kritiky nejen ze strany EU i kvůli nedodržování lidských práv. "Svoboda slova a tisku, stejně jako kurdská otázka, patří mezi nejpalčivější problémy na domácí politické scéně v Turecku," uvedla analytička.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirát čekal zvolení. Nic. Tak píše pravdu o straně

11:12 Pirát čekal zvolení. Nic. Tak píše pravdu o straně

Piráti v současné době vyjednávají o účasti na vládě. Jejich pozice ovšem se čtyřmi poslanci není si…