V Česku utíká před vězením. Ve Štrasburku mu dali za pravdu

05.11.2011 18:04

Syn Přemysla Janýra z ČSSD Philipp je mezinárodně stíhán za krácení cla, které měl provést v roce 1998. Hrozí mu pět let. Svou vinu popírá. Ve Štrasburku mu teď dali novou šanci na očištění jména.

V Česku utíká před vězením. Ve Štrasburku mu dali za pravdu
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU

Janýr už sedm let uniká zákonu. Nehodlá to ale dělat celý život, naopak neustále se snaží své jméno očistit. Teď mu svitla naděje v rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

"Nemá cenu celý život utíkat před mezinárodním zatykačem. To život dost komplikuje. Ale na druhou stranu se nenechám zavřít, když jsem přesvědčen, že jsem nic neprovedl, a je tu ještě šance, že to prokážu," řekl Janýr v rozhovoru pro server Týden.cz.

Šanci mu dali ve Štrasburku. "Městský soud v Praze opakovaně rozhodoval, poprvé mě odsoudil, pak zprostil, poté opět odsoudil a potom se dlouho nic nedělo. Když jsem se odvolával proti poslednímu rozsudku, tak jsem se obrátil na Nejvyšší soud, který to odmítl, a pak na Ústavní soud. Stížností na postup Městského soudu v Praze se Ústavní soud odmítl zabývat, protože jsem podle nich prošvihl lhůtu k podání. S tím se ve Štrasburku neztotožnili a nařídili Ústavnímu soudu, aby se podstatou stížnosti zabýval," popsal Janýr, v čem spočívá jeho šance.

Vybral jsem z bankomatu milion sto tisíc korun

Janýr se měl dopustit krácení cla. Ve skutečnosti to podle něj bylo jinak. "Společnost, ve které jsem jednatelem, dala koncem února 1998 příkaz své bance, tedy IPB, k převodu 275 000 německých marek na účet u stejné banky vedený v amerických dolarech. Banka nám přitom nabídla individuální kurs k převodu, který jsme přijali, a převod byl dle dohodnutého kursu i proveden," líčil svůj příběh.

"O několik dní později mé firmě banka svévolně strhla z účtu 343 660 dolarů (tehdy 12 milionů korun), což později odůvodnila tím, že se spletla a že provedla opravné zúčtování. Problém ovšem je v tom, že chyba v obchodně dojednaném kursu není účetní chybou, takže tento krok byl ze strany IPB protiprávní. To následně potvrdila i Česká národní banka, která případ později zkoumala."

V té době Janýr šel a vybral z bankomatu milion korun. Což prý pro jeho firmu nebylo nic neobvyklého. "Jelikož se mezi bankou a mou firmou rozvinul obchodní spor, odmítla moje firma údajný deficit na korunovém účtu vyrovnat, tak jako banka odmítla vyrovnat její dluh vůči mé firmě. Z běžného obchodního sporu se stala najednou kriminální věc, poté co banka podala na mě trestní oznámení."

Janýr se brání, že IPB okradla jeho firmu, ale platí za to on. IPB navíc krátce nato zkrachovala.

Čtěte:

Podvodník Kohout za sebe chce bojovat až ve Štrasburku

Všichni šetří. Brusel chce ale další peníze

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podrobnosti o masakru kuchyňským nožem v německém autobuse: Imigrant z Íránu, měl i batoh, ze kterého se kouřilo. Lidé chtěli vyskakovat z oken

18:05 Podrobnosti o masakru kuchyňským nožem v německém autobuse: Imigrant z Íránu, měl i batoh, ze kterého se kouřilo. Lidé chtěli vyskakovat z oken

Útočník v autobuse v severoněmeckém Lübecku zranil několik lidí, z toho dva vážně. Podle médií v aut…