V Lipsku začaly oslavy 25 let od konce komunismu v NDR

09.10.2014 12:22

Za účasti prezidentů pěti zemí začal v Lipsku slavnostní akt, který připomíná 25. výročí demonstrací, jež vyústily v pád komunistického režimu v bývalé Německé demokratické republice. Hlavním bodem slavnosti bude projev německého prezidenta Joachima Gaucka o významu demokracie. Gauckovými hosty v Lipsku jsou hlavy států Visegrádské skupiny, Česko zastupuje Miloš Zeman.

V Lipsku začaly oslavy 25 let od konce komunismu v NDR
Foto: Radim Panenka
Popisek: Výhled od německého kancléřství na Spolkový sněm

Pětici prezidentů čeká během dne setkání s představiteli města, odpoledne se zúčastní pokračování oslav pokojné revoluce ve východním Německu. V 17:00 se uskuteční modlitba za mír v kostele Nikolaikirche, který byl v roce 1989 výchozím bodem protikomunistické demonstrace. Večer prezidenti zahájí tradiční Festival světel, který se koná v místech, kudy před 25 lety prošel průvod demonstrantů.

Do Lipska se 9. října 1989 sjelo na 70.000 lidí, kteří v centru města demonstrovali proti komunistické vládě v NDR. Přestože do Lipska kvůli očekávané demonstraci dorazily zvláštní policejní jednotky, proti pokojnému průvodu demonstrantů se svíčkami nikdo nezasáhl. Opozice v NDR si zdrženlivost policie vyložila jako důkaz toho, že režim slábne. Následovaly velké demonstrace v dalších městech, které vyvrcholily 9. listopadu 1989 pádem Berlínské zdi.

Akce v Lipsku je součástí letošních oslav 25. výročí konce komunismu ve střední Evropě. Prezidenti Visegrádské skupiny a Německa se už letos zúčastnili oslav v Polsku a v Maďarsku, připomínkové akce vyvrcholí v listopadu na Slovensku a v Česku.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je sranda: „Klimatický mládežník“ drží hladovku. A tohle mu Češi provedli

13:51 To je sranda: „Klimatický mládežník“ drží hladovku. A tohle mu Češi provedli

Aktivisté z Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) už jsou zase na scéně. Tentokrát drží hlad…