V Německu útočí na uprchlíky. Češi prosazují novou a viditelnou cestu, jak říct, že je nechtějí

04.08.2015 8:12

Během prvních šesti měsíců letošního roku bylo v Německu spácháno 199 útoků na ubytovny pro cizince. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se jedná o trojnásobný nárůst. Píší o tom dnešní Lidové noviny s odvoláním na interní analýzu Spolkového kriminálního úřadu (BKA), ze které citoval týdeník Der Spiegel. Obavy z přílivu muslimských migrantů se projevily také v Česku. Během jednoho fotbalového utkání, které proběhlo v neděli, vyvěsila část diváků silně protimuslimský transparent. Píše o tom dnešní Mladá fronta Dnes s tím, že celou věc už vyšetřuje policie.

V Německu útočí na uprchlíky. Češi prosazují novou a viditelnou cestu, jak říct, že je nechtějí
Foto: Radim Panenka
Popisek: Srbská venice Horgoš a skupina syrských uprchlíků míří k hranici s Maďarskem. Těsně před tím, než imigrant vytáhl na našeho reportéra nůž

Podle LN v Německu už zdaleka neplatí, že by stopy k pachatelům útoků na ubytovny pro cizince vedly jen do prostředí pravicových radikálů nebo neonacistů. Ze 148 osob podezřelých z jejich spáchání pouze 41 bylo v minulosti stíháno kvůli podobným proviněním a napojení na pravicově-radikální scénu.

V jednotlivých spolkových zemích je přitom situace značně odlišná. Zatímco například v Berlíně počet útoků na azylové domy klesl, zvýšil se počet útoků na podobná zařízení v Porýní–Falci nebo Šlesvicku–Holštýnsku. Růst útoků zaznamenali také v Sasku, které sousedí s Karlovarským a Ústeckým krajem.

Ve zmíněné studii BKA se také uvádí, že cizinecká problematika je v posledních měsících tématem, které dokázalo spojit i skupiny obyvatelstva, které toho až dosud mnoho společného neměly: pravicové extremisty se zbytkem společnosti.

Německé úřady počítají s tím, že v letošním roce požádá v zemi o azyl až 450 tisíc lidí, což by bylo ve srovnání s loňským rokem dvakrát tolik.

Kontroverzní transparent už vyšetřuje policie

Provokativní karikatura „ozdobila“ nedělní fotbalový zápas, kdy tým FK Jablonec hostil mužstvo Bohemians 1905. Na ní byla zobrazena severská postava se štítem opatřeným nápisem Europa. Ta rázným kopancem vyhání vousatého vepře s turbanem na hlavě, kterému vypadává z kopýtka korán. Takový obrázek se objevil na transparentu zvaném choreografie či choreo, událostí se už zabývá policie. „Kolegové mají fotodokumentaci i záběry z kamer. Dotyční jsou podezřelí ze spáchání trestného činu podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo omezení jejich práv a svobod,“ citoval list krajskou policejní mluvčí Vlastu Suchánkovou. Ta dodala, že policie ještě potřebuje posudek znalce z oboru extremismu.

Transparent můžete vidět ZDE

Samotný fotbalový klub se od této formy choreografie distancoval. Podle jeho mluvčího Štěpána Hanuše byl transparent původně připravovaný již pro zápas Evropské ligy proti Kodani, tehdy v jiné, neúplné podobě s vysvětlením, které v danou chvíli dávalo smysl a nebylo nijak kontroverzní. „Delegát UEFA ho však těsně před zápasem přesto zamítl. Byli jsme ubezpečeni, že v této podobě nebude motiv nijak kontroverzní pro ligové utkání proti Bohemians. V dobré víře jsme tedy povolili choreo fanouškům použít při nedělním zápase,“ vysvětlil Hanuš. To, že nakonec byl transparent dokreslen o pravou část, bere klub podle Hanuše jako podraz. „Do budoucna přijmeme důsledná opatření, aby k podobným incidentům již nedocházelo,“ ujistil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jak zabít Babiše,“ nakreslilo dítko. Ve škole dostal pochvalu, učitelka říkala, že se Babiše musíme zbavit, chlubí se maminka. Jinde sundávají obrazy Zemana

16:02 „Jak zabít Babiše,“ nakreslilo dítko. Ve škole dostal pochvalu, učitelka říkala, že se Babiše musíme zbavit, chlubí se maminka. Jinde sundávají obrazy Zemana

Po sociálních sítích koluje obrázek s jednoduchým návodem, jak zabít premiéra Andreje Babiše. Obráze…