V Nigérii se odpálil sebevražedný atentátník. Jednadvacet mrtvých

27.11.2015 21:29

Agentura Reuters informovala o sebevražedném atentátníkovi, který se měl odpálit uprostřed průvodu šíitských muslimů v severovýchodní Nigérii a měl při tom připravit o život nejméně jednadvacet lidí. V této oblasti údajně působí i radikální islamistická skupina Boko Haram, která stojí za mnoha podobnými atentáty.

V Nigérii se odpálil sebevražedný atentátník. Jednadvacet mrtvých
Foto: Hans Štembera
Popisek: Modlitba k Alláhovi

„Byl tam ohromný dav. Na přesnou bilanci je ještě brzy,“ řekl agentuře AFP jeden z organizátorů pokojného průvodu ve vesnici Dakasoye s tím, že desítky lidí utrpěly zranění. Dakasoye leží asi 20 kilometrů jižně od města Kana, třetího největšího v Nigérii a hlavního města stejnojmenného federálního státu.

Podle informací AFP se na procesí chystaly zaútočit dvě osoby, ale jednu se podařilo včas zadržet. „Sebevrah byl oděn v černém jako všichni přítomní. Jeho komplic byl předtím zatčen a přiznal, že je poslala skupina Boko Haram,“ uvedl organizátor průvodu.

Pětasedmdesát procent muslimů je sunnitského smýšlení

Boko Haram vznikla v roce 2002 a už se stihla přihlásit k ideologii nechvalně proslulé organizace Islámský stát, která bojuje především v Sýrii a v Iráku a vyznává nejradikálnější podobu sunnitského islámu. Skupina vyhlásila na severovýchodě Nigérie vlastní chalífát a její milice zabily v posledních letech v oblasti už více než dvacet tisíc lidí. Sousední země v letošním roce spojily vojenské síly s cílem Boko Haram zničit, ale skupina radikálních islamistů je stále aktivní.

Šíité a sunnité tvoří dvě základní a nesmiřitelné větve islámu. Sunnité po Mohamedově smrti uznali za jeho nástupce Abú Bakra, a oddělili se tak od šíitů, kteří za prorokova nástupce považovali člena Mohamedovy rodiny, jeho zetě Alího. Spory trvají už od 7. století. Sunnité tvoří více než pětasedmdesát procent všech muslimů a je jich nejvíce ve všech muslimských státech kromě Iráku, Íránu, Ázerbájdžánu a Bahrajnu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…