V Pardubickém kraji by se měly příští rok stavět první části D35

27.12.2018 6:39

Příští rok by měl v Pardubickém kraji přinést dlouho odkládané zahájení výstavby části dálnice D35. Její první úsek Časy - Ostrov se začne stavět na jaře. Pokud se podaří v soutěži vybrat stavební firmu, lze čekat v podobném termínu první stavební práce i na úseku Opatovice nad Labem - Časy. Velké investice budou směřovat i do nemocnic, dopravních staveb, sportovních a kulturních zařízení nebo obnovy některých památek.

V Pardubickém kraji by se měly příští rok stavět první části D35
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto
reklama

Ředitelství silnic a dálnic připravuje rovněž výstavbu druhé části obchvatu Chrudimi. Začne za městem u křižovatky se silnicí na Vysoké Mýto a vyústí za městem Slatiňany. Archeologický průzkum trasy již začal. Pracovat by se mělo začít také na obchvatu Svitav, který odkloní dopravu ve směru od Brna a napojí se u Opatovce na silnici I/35.

Pardubický kraj připravuje velké zdravotnické investice. Vybudování centrálního urgentního příjmu v Orlickoústecké nemocnici bude stát kolem 300 milionů korun, nová moderní budova Nemocnice následné péče v Moravské Třebové asi 200 milionů korun. Stavět se má i psychiatrický pavilon Pardubické nemocnice, kde se dají čekat náklady kolem čtvrt miliardy korun.

Pardubice chtějí v roce 2019 začít s revitalizací Letního stadionu. Celkové náklady mohou dosáhnout až půl miliardy korun, v rozpočtu je zatím vyhrazeno 117 milionů korun. Město by mělo také dokončit přístavbu 25metrového bazénu za 50 milionů korun. Spolu s hejtmanstvím připravuje rovněž dostavbu druhého patra letištního terminálu, podíl Pardubic činí asi 30 milionů korun bez DPH.

Svitavy plánují příští rok zahájit dvě velké stavby pro seniory. Chtějí přistavět seniorcentra a vybudovat Komunitní dům pro seniory, které vznikne z nynějšího objektu Domova na rozcestí v ulici T. G. Masaryka. Náklady na obě stavby s vybavením činí 140 milionů korun.

Ústí nad Orlicí chce postupně začít revitalizaci území po bývalé textilce Perla. Plánuje vybudovat inženýrské sítě a zahájit výstavbu domu dětí a mládeže. Technická infrastruktura bude stát asi 25 milionů korun. Na dům dětí s odhadovaným rozpočtem kolem 90 milionů radnice připravuje výběrové řízení. Obě investice budou pokračovat i v roce 2020 či později.

Zámek Slatiňany od loňského léta podstupuje rozsáhlé opravy za 113 milionů korun. Skončí během roku 2019 a po nich se památce vrátí původní podoba. Zámek znovu bude mít venkovní lodžii zbouranou v 50. letech, změní se i v vzhled parku.

V kraji se uskuteční i několik tradičních kulturních a zábavních akcí. Patří mezi ně hudební festival Smetanova Litomyšl, přehlídka amatérského loutkářství Loutkářská Chrudim a soutěž divadelních komedií Grand festival smíchu v Pardubicích. Začátkem června bude pardubické letiště dějištěm Aviatické pouti a v říjnu se koná slavný dostih Velká pardubická a plochodrážní závod Zlatá přilba.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidé říkají pitomosti, ale to není hybridní válka. Šílený starosta válečník na multikáře Rusku maximálně vyhovuje, vysvětluje bezpečnostní expert

18:01 Lidé říkají pitomosti, ale to není hybridní válka. Šílený starosta válečník na multikáře Rusku maximálně vyhovuje, vysvětluje bezpečnostní expert

Generál v záloze Andor Šándor byl hostem pořadu na serveru Česká média, mj. k tématu hybridní války.…