V Paříži se rodí dohoda o klimatu. Má být právně závazná

12.12.2015 12:40 | Zprávy
autor: čtk, mp

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius dnes v poledne delegátům klimatické konference OSN představil závěrečný návrh nové dohody. Základem je snaha udržet oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně. Dokument by měl být schválen ještě dnes. K přijetí návrhu vyzval v pařížském Le Bourget zástupce 196 zemí také francouzský prezident Francois Hollande.

V Paříži se rodí dohoda o klimatu. Má být právně závazná
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Podle jednoho návrhu zde mohla stát místo Eiffelovky obří gilotina

Fabius v emotivním vystoupení představený text označil za ambiciózní a nejlepší možný kompromis, který odráží pozice vyjednávajících stran.

Dohoda je podle něj dostatečně "diferencovaná, spravedlivá, vyvážená, dynamická i právně závazná". "Uznává prvky klimatické spravednosti a zohleďnuje různou odpovědnost zemí," podotkl francouzský ministr.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Tomio Okamura byl položen dotaz

Proč jste na ministra nenavrhli někoho, kdo má české občanství?

Podle mě by to měla být jedna z hlavních podmínek a divím se, že není ze zákona, a že zrovna vy nevyberete někoho, kdo má naše občanství. Děkuji za odpověď. Bartošová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klára Samková: Turek je na straně vítězů. Pavel by si to měl uvědomit

12:11 Klára Samková: Turek je na straně vítězů. Pavel by si to měl uvědomit

Nejdříve šílenci, pak proroci, pak časní příznivci a nakonec všichni, i ti, kdo přišli pozdě. Advoká…