V Polsku přišel den D, naši sousedé si zvolí prezidenta. Zvítězí opozice?

24.05.2015 7:30

Polákům se dnes znovu otevřely volební místnosti. Čeká je druhé kolo prezidentské volby, kde proti sobě stojí dosavadní prezident Bronislaw Komorowski a Andrzej Duda. První reprezentuje vládnoucí středovou Občanskou platformu, druhý opoziční konzervativní Právo a spravedlnost. Ačkoli byl Komorowski jasným favoritem, první kolo vyhrál Duda. Další informace přináší Český rozhlas.

V Polsku přišel den D, naši sousedé si zvolí prezidenta. Zvítězí opozice?
Foto: Archiv
Popisek: Polsko
reklama

Občanská platforma vládne od roku 2007 a možná právě to dnes oslabuje Bronislawa Komorowského v souboji o prezidentský palác. Lidé mohou být vládou, která za dosavadním prezidentem stojí, unaveni. Ačkoli se na první pohled může zdát, že země prosperuje, ne všichni to vidí na svých bankovních účtech.

„Polsko podle makroekonomických ukazatelů prosperuje a rychle se modernizuje. Lidé na venkově a hlavně na východě země to ale na svých příjmech nevidí. Dva a půl milionu převážně mladých Poláků je za prací v cizině a další zhruba milion říká, že se k tomu chystá,“ píše rozhlas.

Rozhodující slovo zřejmě budou mít voliči kandidáta, který skončil třetí v prvním kole, rockového zpěváka Pawla Kukize. Tomu dali hlas především mladší voliči nespokojení s politickým systémem jako takovým, jenž představují obě strany – Občanská platforma i Právo a spravedlnost. Ke komu se tedy nakonec přikloní? 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …