V Praze dnes budou tisíce studentů protestovat proti reformě VŠ

29.02.2012 8:58

V Praze dnes budou studenti protestovat proti reformě vysokých škol. Podle odhadů by se jich měly v 10:00 sejít u Rudolfina sejít až 3000, pokračovat budou kolem právnické fakulty až k Úřadu vlády. Chtějí tak přimět kabinet, aby neschvaloval dva reformní zákony a vrátil je ministrovi školství k přepracování. Průvody se dnes budou konat také v Hradci Králové, Českých Budějovicích, Ostravě a Plzni. Vyvrcholí tak takzvaný týden neklidu, do něhož se zapojila většina univerzitních měst.

V Praze dnes budou tisíce studentů protestovat proti reformě VŠ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti na přednášce. Ilustrační foto
reklama

Ve 12 univerzitních městech se už v úterý večer konala Noc univerzit, školy zůstaly otevřené až do pozdních hodin, pro návštěvníky pořádaly přednášky, diskuze, koncerty či promítání filmů. Uskutečnily se také demonstrace, ta největší byla v Brně, kde se protestního pochodu zúčastnilo až 6000 lidí.

Reformy se připravují osm let. Ministerstvo chce změnami v akreditacích, uznávání titulů a financování škol zvýšit kvalitu univerzit. Změny by měl kabinet dostat na stůl v řádu týdnů, změny podpořil i premiér Petr Nečas (ODS). Kritikům se ale nelíbí omezování akademických svobod nebo plánované zavedení školného. Školné ministerstvo po protestech zvažuje nahradit vyššími poplatky za prodloužení studia či studium na další škole, nově plánuje i zápisné za každý semestr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poteče krev! Babiš vydal drsný příkaz

6:12 Poteče krev! Babiš vydal drsný příkaz

V pravidelném nedělním hlášení „Čau lidi“ se premiér Andrej Babiš (ANO) jal vysvětlovat, že ANO nepo…