V Rusku hrozí vzpoura či povstání, varuje politický geograf Romancov

9. 1. 2016 21:30

Politický geograf Michael Romancov se v komentáři pro server Hospodářských novin rozepsal k situaci v Rusku. Prezident Vladimir Putin prý vybudoval obrovskou „putinovskou vesnici“, díky níž Rusko navenek vypadá dobře, ale uvnitř už to tak růžové není. Nelze proto vyloučit, že v Rusku dojde ke vzpouře či povstání. I pak se ale Vladimir Putin může udržet u moci.

V Rusku hrozí vzpoura či povstání, varuje politický geograf Romancov
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Michal Romancov
reklama

Ruský prezident Vladimir Putin se chová jinak než sovětští vládci. Na rozdíl od režimu, ve kterém vyrůstal, dovoluje Rusům se bavit, a to jak doma, tak za hranicemi. Současně poslal do vězení nebo do zahraničí své nejhlasitější kritiky a určité vrstvě společnosti propůjčil ekonomickou moc, která mu pomáhá udržet se v Kremlu už 15 let. To ovšem nemění nic na tom, že ruská ekonomika stojí především na vývozu surovin. Tamní průmysl se neorientuje na vyšší přidanou hodnotu, ačkoli o tom Putin už patnáct let mluví. A lidé to pociťují na svých peněženkách, když je teď cena ropy velmi nízko.

Historik profesor Andrej Zubov proto opakovaně naznačuje, že se blíží Putinův konec, ale Romancov to tak nevidí. „Rád bych se mýlil, ale nesdílím přesvědčení profesora Zubova, že v Rusku nazrává situace pro revoluci a v jejím důsledku pro systémovou změnu. Obávám se, že dříve, než k jejímu provedení dozrají lidé, potkají Rusko vzpoura či povstání. Těžko říci, zda se najde už mezi nespokojenými kamioňáky, ale ve stále se zhoršující socioekonomické situaci považuji za pravděpodobné, že se někde vynoří nějaký pokračovatel tradice Stěnky Razina nebo Jemelky Pugačova. Režim se s nimi dokáže vypořádat, ale rozpoutané násilí ho změní. Aby nepadl, bude potřebovat srozumitelně ukázat, že navzdory všem problémům existuje ještě horší a nebezpečnější varianta, kterou představuje okolní svět,“ podotýká Romancov.

Celý text najdete zde.

K tomu si ovšem Putin vytvořil podmínky obsazením ukrajinského Krymu. Západ mu dal jasně na srozuměnou, že tudy cesta nevede, a on teď může říkat, jak je okolní svět zlý. V této souvislosti nesmíme zapomínat např. na to, že Američané mají vojenské základny v Jižní Koreji, ale na kordy je teď Moskva i s Tureckem. Zkrátka, nepřátele Kreml dokáže najít leckde. A dokud dokáže Putin v Rusech udržet představu, že se jim nežije právě nejlépe, ale slavně odolávají celému světu, zůstane u moci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…