V Rusku je normální mlátit ženy. Naděžda Savčenková řádila ve studiu ČT. Ukrajinští politici od ní ale také schytali plnou dávku

11.01.2017 21:47

Do pořadu Devadesátka dorazil zvláštní host – ukrajinská pilotka a politička Nadija Savčenková. Když čelila ruskému soudu, těšila se ve střední i západní Evropě nemalé oblibě. Před kamerami tvrdě zúčtovala s Ruskem. Vládne tam prý diktatura se špatnými zákony, za normální se prý v Rusku považuje např. domácí násilí. Dotkla se i české politiky. Padla jména prezidentů Václava Havla a Miloše Zemana. Savčenková divákům prozradila, co si o našich prezidentech myslí...

V Rusku je normální mlátit ženy. Naděžda Savčenková řádila ve studiu ČT. Ukrajinští politici od ní ale také schytali plnou dávku
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Savčenková

Ruský soud vinil Nadiju Savčenkovou ze spoluúčasti na usmrcení dvou ruských novinářů. Pilotka obvinění striktně odmítala a nikdy neuhnula ani o píď. Na návštěvě Česka se cítí velmi dobře.

„Velice komfortně se cítím v České republice. Možná proto, že velmi dobře rozumím česky, i když jsem češtinu nikdy nestudovala,“ začala Savčenková. Následně poděkovala za podporu, které se jí dostalo i z naší země. Všem svým příznivcům přislíbila, že se svých ideálů nehodlá vzdát ani jako politička. „Já jsem jen bojovala za to, abych měla svobodu já a aby měl svobodu i můj lid. Stala jsem se jakýmsi symbolem boje za lidská práva. Ale jsem člověk a jsem politik a záleží na mně, co dokážu dál,“ dodala. Její kolegové – politici jí vyčítají, že není týmovou hráčkou. Savčenková na tyto výtky reagovala tím, že založila vlastní politickou stranu, která si ovšem v průzkumech nevede právě nejlépe.

Setká se také s některými českými politiky, především politiky z řad TOP 09. Nebudou chybět ani současný předseda strany Miroslav Kalousek nebo čestný předseda Karel Schwarzenberg.

„A jaký máte názor na prezidenta České republiky Miloše Zemana?“ ptal se jeden z diváků Devadesátky České televize. „Víte, je to volba českého lidu. A já si té volby vážím. Jsem připravena hovořit s každým, koho lid zvolil. Já nemám právo hodnotit jiného prezidenta. Já bych byla ráda, kdybychom si leccos vyjasnili s naším prezidentem. Víc vám vlastně nemám moc co říct,“ uzavřela odpověď.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Pár slov padlo i na adresu prvního českého prezidenta Václava Havla. „Já si myslím, že Václav Havel dal dobrý start České republice a my v té naší politice podobné lidi postrádáme,“ prohlásila dáma.

Rusko je diktatura se špatnými zákony

Savčenková divákům také popsala, co se s ní dělo v ruském zajetí, kde velmi dlouhou dobu držela hladovku.

„Nezažila jsem žádné kromobyčejné mučení, to není pravda, ale je pravda, že mě unesli ilegálně do Ruska a já jsem ani nevěděla, zda se o tom někdo dozví. Oni se ze mě snažili udělat vraha, ale já jsem v životě civilistu nezastřelila. Já jsem střílela na ozbrojené vojáky – na nepřátele. U soudu se ukázalo, že Rusko je v podstatě diktatura. Zatímco celý svět zákony zlepšuje, v Rusku se zákony nemění. Tam doteď nemají zákon proti domácímu násilí. V Rusku je normální, když muž mlátí ženu,“ nešetřila ostrými slovy politička.

„Já jsem si byla vědoma toho, že se musím na Ukrajinu vrátit – živá, či mrtvá,“ řekla jasně. Nemá prý strach, že by si přímo na ni chtěl „došlápnout“ ruský prezident Vladimir Putin. „Putin hraje obrovskou politickou hru, snaží se uspokojit své zbytnělé ego a nemyslím si, že klesne natolik, aby se zabýval mnou. Já si myslím, že jsem ztělesněním zdravého rozumu celého světa, a co on s tím udělá?“ ptala se pilotka.   

Stranou pozornosti političky nezůstal ani budoucí prezident USA Donald Trump. Ať už se o Trumpovi říká cokoliv, dáma věří, že je demokratickým politikem, který nikdy neuzná anexi Krymu. Politici Ruska naproti tomu lžou. Jakákoli dohoda s Ruskem nemá hodnotu ani toho cáru papíru, na kterém je napsána. Ukrajina nikdy nepředpokládala, že může dojít k anexi Krymu. Ale my se učíme a učíme se vítězit,“ ujišťovala diváky Savčenková.

Ukrajinci podle jejího názoru nakonec zvítězí, a to i navzdory tomu, že se Rusko snaží obelhávat a uplácet svět. Kreml se sice snaží, ale Evropa podle Savčenkové dobře chápe, že na Ukrajině nejde o žádný občanský konflikt, ale o ruskou agresi. Proto je namístě udržovat západní sankce vůči Rusku. „Ale já říkám evropským politikům, že by ty sankce měly být lépe zacílené, že musejí cílit především na lidi, kteří prosazují tuto ruskou politiku,“ zaznělo z úst pilotky a poslankyně. Podle Savčenkové není úplně v pořádku, že sankce dopadají především na obyčejné Rusy.

Ne, na Ukrajině se nežije lépe...

Ve druhé polovině pořadu odpovídala také na otázku, jak se dnes žije lidem na Ukrajině. Nejprve připomněla, že na Ukrajině zuří válka a za války se země nerozvíjí. Evropany ujišťovala, že Ukrajina udělá vše, co může, aby ji uhájila. „My budeme dělat vše pro to, aby se Evropa nestala bojištěm, jak jsme to viděli za první a druhé světové války,“ řekla.

Uznala však také, že Ukrajina neprošla podstatnou transformací, jakou má za sebou Česká republika. Podle Savčenkové za to můžeme poděkovat již zmíněnému Václavu Havlovi. Ukrajina tím trpí.

„Ne, nežije se lépe Ukrajincům. Naopak. Občas máme pocit, že hůř už být nemůže. Myslím, že ještě není konec boje ukrajinského lidu za svobodu,“ poznamenala v souvislosti s protesty na Majdanu z roku 2014. Primárním úkolem Ukrajinců je, aby se sami zasadili o blaho své země. Každá země musí podle jejího názoru hájit své zájmy.

Do jisté míry se přihlásila také k heslu Václava Havla o nepolitické politice. „Myslím, že lidé jsou schopni organizovat se sami, bez zásahů shora od politiků,“ vyjádřila svůj názor. Této nepolitické politice se však Ukrajinci musejí učit, musejí nově zhodnotit i svou minulost a nacionalismus. Počátek této „nepolitické politiky“ vidí Savčenková v samosprávách jednotlivých obcí. Lidé musejí vzít do vlastních rukou svůj osud. 

Savčenková se také zasazuje o propuštění ukrajinských válečných zajatců, jenže tím řadě dalších politiků dáma zvedá tlak. „Když jsem se po dvou letech dostala do politiky, tak jsem zjistila, že na Ukrajině se někdy neříká některým jevům správnými slovy,“ zaznělo z úst političky. Její kolegové si prý často myslí, že nám musí Západ pomáhat, ale Savčenková to vidí jinak a věří, že jí dějiny dají za pravdu.  

Volá po jednání s ukrajinskými separatisty. „Víte, nikdo jiný takovou možnost nehledal a ani neusiloval o to, aby ji vytvořil. My nemáme žádnou teroristickou akci, my máme válku s Ruskem. A jednání s nepřítelem o propuštění zajatců je legitimní,“ připomněla Savčenková. Mnozí ukrajinští politici ale odmítají uznat, že země vede válku s Ruskem, takže neuznávají ani výměnu zajatců mezi znepřátelenými stranami. „Ale dějiny přece znají případy, kdy se válčící strany setkaly a jednaly spolu, vyměňovaly si zajatce,“ podotkla.  

„Klasičtí politici podléhají alibismu. Oni si hájí svá záda především, ale já jsem na tom jinak, já nemyslím sama na sebe,“ rýpla si do svých kolegů v Kyjevě.

USA a Rusko nemohou být spojenci

„Musíme mít na paměti, že USA jsou dosti mladou zemí. Oni také vytrpěli občanskou válku, oni si také prošli krvavými začátky. A po těchto zkušenostech tam není možné, aby někdo jen tak sám sebe prohlásil prezidentem. Tam vždycky dojde k realizaci vůle lidu,“ uvedla Savčenková. Proto se jí nezdá příliš reálné, že by ruští hackeři zajistili vítězství Donalda Trumpa. Savčenková prý ví, že ruští hackeři neváhají útočit, ale americké volby neovlivnili.

Ve prospěch americké demokracie navíc mluví skutečnost, že se obklopuje poradci, kterým posléze opravdu naslouchá a oni mohou zklidnit jeho horkou hlavu. Ruský přístup k politice je podle Savčenkové jiný. To je jeden z důvodů, proč se z Ruska a USA nemohou stát trvalí spojenci. Ještě zásadnější důvod tkví ve sférách vlivu, které se ta či ona mocnost odmítne vzdát.

Ukrajina dlouho patřila do ruské sféry vlivu, ale Savčenková doufá, že už se do ní nikdy nevrátí. „My můžeme mít dobré ekonomické vztahy, ale už nikdy neuznáme Rusko za svého staršího bratra. Naše vztahy budou do budoucna dosti chladné,“ uzavírala pomalu Savčenková. Válka s Ruskem podle jejího názoru bude ještě nějakou dobu trvat a Ukrajincům je o tom třeba říkat pravdu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Práva Romů?" Ne. Křeček smáznul světovou neziskovku. Řekl vše

7:51 ,,Práva Romů?" Ne. Křeček smáznul světovou neziskovku. Řekl vše

Ředitelka české odbočky neziskové organizace Amnesty International Linda Sokačová nedávno obvinila v…