V Táboře hrozí protržení provizorní hráze přepaženého Jordánu

02.06.2013 12:20

Přes provizorní hráz přepaženého táborského rybníku Jordán teče voda, která v posledních hodinách vystoupala nad její úroveň. Kvůli neustálému dešti a přítoku vody z okolních rybníků hrozí, že se hráz protrhne. Jordán je rozdělený na dvě poloviny kvůli projektu odbahnění. Pracovníci nyní prokopávají hráz, aby případně předešli jejímu protržení, řekl dnes ČTK manažer projektu odbahnění Jordánu Karel Hotový.

V Táboře hrozí protržení provizorní hráze přepaženého Jordánu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rozvodněná řeka, ilustrační foto
reklama

"Do dolní části Jordánu teď přibývá každou vteřinou deset až 13 kubických metrů vody," uvedl. Odtud voda dále teče do Tisemnického potoka, který se vlévá do Lužnice. "Kaskády rybníků v okolí jsou plné. A všechna voda z nich končí v Jordánu," uvedl Hotový. I kdyby provizorní přepažení nápor nevydrželo, podle Hotového spodní hráz tlaku vody odolá. "Ta už v historii ledacos vydržela," řekl Hotový.

Kvůli velké oblevě se provizorní hráz protrhla loni koncem prosince. S vodou tehdy uniklo spodní štolou z dolní části Jordánu do Tisemnického potoka a následně i Lužnice spoustu bahna, a uhynulo tak 16 tun ryb.

Odbahnění Jordánu, které začalo loni, je jedním z nejnáročnějších a nejnákladnějších projektů na Táborsku v posledních letech. Odhadované náklady činí přes 400 milionů korun. Odbahnění nádrže o rozloze 51 hektarů by mělo být hotové v roce 2014. Město získalo na práce dotace ve výši 85 procent, samo se bude podílet zhruba 60 miliony korun.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opozice jde do sebe: Gazdík a Goláň tasili meče kvůli křeslu v Senátu

17:22 Opozice jde do sebe: Gazdík a Goláň tasili meče kvůli křeslu v Senátu

Poslanec a bývalý předseda STAN Petr Gazdík se obul do senátora Tomáše Goláně (za SEN 21) za jeho vý…