V celé ČR hrozí silné bouřky a na velké části území i povodně

08.06.2013 14:26

V celém Česku hrozí silné bouřky a ve velké části Čech a na severu Moravy i povodně. Vydatně pršet má na jihu a západě Čech. Oznámil to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Bouřky podle výstrahy ústavu zasáhnou už dnes většinu Čech a v neděli zbytek ČR. V jižních, středních a severních Čechách tak trvá extrémní nebezpečí povodní a nižší stupně nebezpečí vyhlásili meteorologové i pro další kraje. Rozsáhlé plošné zvýšení hladin řek jako při povodních v minulých dnech je však podle ČHMÚ málo pravděpodobné.

V celé ČR hrozí silné bouřky a na velké části území i povodně
Foto: Facebook.com
Popisek: Povodně 2013
reklama

"Dnes odpoledne a večer očekáváme zejména v Čechách, především na severu, místy přeháňky a bouřky. Intenzivnější bouřky v celé ČR očekáváme v neděli odpoledne, večer a v noci na pondělí," sdělili pracovníci ústavu. Srážkové úhrny mohou dosáhnout až 40 milimetrů a přidají se silné nárazy větru, hlavně v neděli, a následné pády stromů.

Výstraha ČHMÚ před bouřkami platí ode dneška až do pondělní 01:00 ve všech krajích Čech kromě Pardubického, Jihočeského a Vysočiny. Pro zbylé kraje ČR byla vyhlášena výstraha před bouřkami od nedělních 12:00 do pondělních 12:00. "V neděli odpoledne a večer, v noci na pondělí a v pondělí přes den očekáváme zejména v Čechách déšť, místy i trvalý," doplnili meteorologové. Výstraha před vydatným deštěm platí pro Plzeňský a Jihočeský kraj od nedělních 12:00 do pondělního poledne.

Hrozí především vylití menších toků

Zejména v oblastech, které již zasáhly povodně, proto hrozí další zvedání hladin toků. "Případné vzestupy budou velmi rychlé. Budou se týkat zejména menších toků v povodí Berounky, Otavy a horní Vltavy. S velkou pravděpodobností budou do pondělního rána na těchto tocích opět překročeny druhé stupně povodňové aktivity," uvedli pracovníci ústavu. Vzestupy čekají i na horách na severu Čech a Moravy, v povodí Lužické Nisy, Bělé a Opavy. Na středních a větších tocích mají pokračovat poklesy hladin, které se pouze při vydatnějších srážkách zpomalí.

Výstraha před extrémním nebezpečím povodní nadále platí do odvolání v Jihočeském, Středočeském a Ústeckém kraji. Nižší stupeň, povodňová pohotovost, platí ode dneška pro Prahu a od nedělních 15:00 pro Plzeňský kraj. Nejnižší stupeň, povodňová bdělost, je vyhlášena od nedělních 20:00 na Moravě pro Bruntálsko, Šumpersko a Jesenicko a na severu Čech pro Liberecko a Jablonecko.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

14:07 Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

Deset a půl roku je ve funkci nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. V čele soustavy státních zástupc…