VIDEO Česko je příliš centralistické. Přesuňme ministerstva do Brna, vyzývá právník a rektor Zdeněk Koudelka

18. 9. 2017 16:20

Právník a rektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně Zdeněk Koudelka natočil video, ve kterém apeluje na moravské lokální cítění. Česko je podle něj příliš centralistické a to je podle Koudelky špatně. Více působností by tak podle něj mělo být delegováno z centrálních pražských orgánů na ty lokální. Koudelka ve videu zmiňuje především význam Brna coby druhého největšího města v Česku. Právě sem by se podle něj měly přestěhovat i některá ministerstva.

VIDEO Česko je příliš centralistické. Přesuňme ministerstva do Brna, vyzývá právník a rektor Zdeněk Koudelka
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka
reklama

Právník Zdeněk Koudelka ve videu apeloval na moravské lokální cítění. Stát by podle Koudelky měl takové cítění respektovat a vytvořit takovou organizaci svého území, která by ctila zemské hranice a zemské povědomí.

Česko je podle Koudelky příliš centralistické. „A to je špatně,“ zmiňuje Koudelka. „O mnoha věcech života lidí na Moravě se rozhoduje v pražských úřadech. Zákonodárci by měli podle Koudelky na moravské orgány z pražského centra přesunout více působností. Rovněž by podle něj měly být důsledně chráněny všechny symboly Moravy, Slezska i Čech, státní znak a vlajka.

 „Brno je druhé největší město státu a považuje se za centrum vysokého školství a justice,“ tvrdí Koudelka. Z tohoto důvodu podle něj není důvod, aby všechna ministerstva sídlila v Praze. Ministerstvo školství a ministerstvo spravedlnosti by podle něj měly být přemístěny do Brna. „Pomůže to dalšímu rozvoji města a zajistí nová, vysoce kvalifikovaná pracovní místa,“ tvrdí Koudelka.

Podobný přístup by ale podle Koudelky měl být uplatněn i vůči dalším městům. „Není důvod, aby báňský úřad sídlil v Praze, kde žádné doly nejsou ale pouze tunely. Centrem hornictví je u nás Ostrava, takže zde by tento úřad měl sídlit,“ doplnil. Více z jeho vystoupení můžete zhlédnout v přiloženém videu.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jok
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáček chce komisi, vyšetřující postup vlády v pandemii. A hned upozornil na to, co prováděl Babiš

17:16 Hamáček chce komisi, vyšetřující postup vlády v pandemii. A hned upozornil na to, co prováděl Babiš

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) opakovaně žádal občany i politickou opozici, aby teď neřešili, kdo…