VIDEO: Katalánci se nevzdávají. Včera opět vyšli do ulic a bylo jich opravdu hodně

16.04.2018 7:38

Španělská i zahraniční média se věnují včerejší demonstraci v Barceloně, jejíž stovky tisíc účastníků požadovaly propuštění katalánských politiků, kteří čelí obžalobě kvůli údajné snaze o puč.

VIDEO: Katalánci se nevzdávají. Včera opět vyšli do ulic a bylo jich opravdu hodně
Foto: archiv
Popisek: Katalánsko

Podle barcelonské policie se nedělní demonstrace v ulicích Barcelony učastnilo více než tři sta tisíc lidí. Jak z Barcelony, tak z celé Katalánie, odkud je do hlavního města regionu dle informací deník El Pais svezlo téměř tisíc autobusů. Demonstranti požadovali propuštění sedmnácti katalánských politiků a aktivistů, kteří se podle španělských soudů dopustili pokusu o státní převrat a někteří z nich čelí až třiceti letům vězení.

Jedním z nich je vůdce Katalánie Carles Puigdemont, které byl před několika málo týdny zatčen v Německu a čeká na rozhodnutí tamějších soudů, jestli bude vydán do Španělska. Včerejší demonstraci podpořily dvě největší strany usilující o nezávislost – Katalánské národní shromáždění i Omnium. Obě dvě strany si v regionálních volbách udržely mírnou většinu a ani zatčení jejich vůdců a hrozící vysoké tresty je zatím nepřiměly ke změně názoru na nezávislost.

 

„Za práva, svobodu, demokracii a jednotu. Chceme, aby už byli doma,“ bylo podle zpravodajské agentury AFP napsáno na jednom z mnoha transparentů, který nesli příznivci zadržovaných katalánských vůdců. „Dnes v Barceloně demonstrujeme naši jednotu a postavili jsme se na obranu demokracie před hrozbou represe,“ cituje španělský deník předsedu katalánského parlamentu Rogera Torrenteho.

Demonstrace se účastnila také starostka Barcelony Ada Colauová, která volila ještě ostřejší slova. „Španělsko je v současném stavu demokratické regrese nebezpečné pro všechny, nejenom pro Katalánsko,“ uvedla katalánská politička. Demonstranti provolávali hesla jako „svobodu politickým vězňům“ a často opakovali jméno Carlese Puigdemonta, který čelí za pokus o puč a údajnou zpronevěru až třiceti letům vězení.

„Jsme evropští občané, kteří chtějí žít v míru, svobodně a bez strachu,“ vyjádřil se prostřednictvím Twitteru samotný Puigdemont. Ačkoli se demonstrace na podporu katalánských politiků a aktivistů účastnily stovky tisíc lidí, podpora nezávislosti mezi obyvateli regionu klesá. Jak uvádí agentura AP, zatímco loni v říjnu se vyjadřovalo pro nezávislost Katalánska 49 % lidí, podle aktuálního průzkumu je to něco kolem čtyřiceti procent.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Experti z Univerzity Karlovy představili, co vybádali z grantu: Rusko za agresivní chování musí zaplatit, a to se neděje. Další na řadě bude Pobaltí

11:47 Experti z Univerzity Karlovy představili, co vybádali z grantu: Rusko za agresivní chování musí zaplatit, a to se neděje. Další na řadě bude Pobaltí

Bude válka? Příští útok Ruské federace povede s největší pravděpodobností na Pobaltí. To mj. zaznělo…