VIDEO Naházet do Vltavy! Pod okny Sněmovny stovky lidí. Proti covid pasům

09.06.2021 9:36

Poslanecká sněmovna má dnes projednávat novou úpravu covidových pasů. Pod okna přišli poslancům vyjádřit své názory odpůrci vládní covidové politiky.

VIDEO Naházet do Vltavy! Pod okny Sněmovny stovky lidí. Proti covid pasům
Foto: screen Facebook
Popisek: Lubomír Volný promlouvá k demonstrantům před Poslaneckou sněmovnou

Demonstranti se na Malostranském náměstí svolali na devátou hodinu, když se poslanci scházejí na jednání.

Anketa

Je zavedení covid pasů, bez nichž nepůjde cestovat či chodit na koncerty, příznakem totality?

74%
23%
hlasovalo: 15274 lidí

„My se nedáme,“ zní jim do uší Malou Stranou. Několik desítek demonstrantů vyjadřuje s píšťalkami a megafony svůj odpor vůči covidovým opatřením.

Z megafonu pak zaznívají nejrůznější prohlášení. Například zaznělo: „Obnovíme svobodné Československo a vyvážeme se z Evropské unie“. „Pryč z Unie,“ znělo ozvěnou, společně s výkřiky „Tato země je naše“ a „Svobodu“.

Jiní řečníci přišli s hesly jako „stop covidofašismu“. Kolektivní odpověď „Svobodu“ ovšem zaznívala.

„Pokud politici nevíte, co to je svoboda a demokracie, tak my vám to ukážeme,“ znělo také.

Následně řečník přišel s nápadem, že každý týden by měli v České televizi mluvit občané. „K čemu je, že si tam Moravec zve zkorumpované politiky,“ ptal se řečník do megafonu.

„Nenechme si ukrást svobodu,“ hlásají transparenty hnutí poslance Lubomíra Volného. K vidění jsou i loga spojenectví Trikolóry, Svobodných a Soukromníků s heslem „Máte právo žít“.

Akci přenášela živě internetová televize Raptor TV. Do její kamery promluvil i Jiří Janeček, iniciátor protestu proti covidovým opatřením Chcípl PES. „Všechny, co sedí ve Sněmovně, naházet do jedno pytle a hodit do Vltavy,“ zaznělo z jeho úst.

Mezi demonstranty dorazil poslanec Lubomír Volný s informací, že nebyl schválen program dopolední schůze, což projednání návrhu znemožňuje.

Volný chce totéž provést s odpolední schůzí, kde se má kritizovaný bod projednávat. „Vidíte, že to jde. Bojko ani Volný nelhali,“ jásal.

Společná akce občanů, kteří psali poslancům, podle Volného vedla k tomu, že poslanci si netroufli covidové pasy projednávat v legislativní nouzi.

„Jinak by to prošlo úplně stejně, jako prošel pandemický zákon za 4 hodiny 37 minut,“ varoval.

Později se podařilo zprovoznit pódium a velkoplošnou obrazovku na druhé straně náměstí, kam se demonstranti přesunuli. Z pódia je začali oslovovat zástupci hnutí Volný blok. Rovněž dorazili další účastníci akce a demonstrantům se tak podařilo obsadit celé náměstí, včetně tramvajového ostrůvku. Policie musela následně regulovat veřejnou dopravu, což se u některých demonstrantů nesetkalo se sympatiemi.

Zpívala se hymna, a to včetně slovenské části někdejší hymny československé.

Před jedenáctou hodinou moderátorka z pódia ohlásila, že existuje výjimka z pravidel o rouškách a to je natáčení filmu: „Takže všichni budete komparsem pro dokumentární film, pokud proti tomu nic nemáte,“ navrhla demonstrantům a setkala se s aplausem.

Moderátorka Jana Volfová představila pražského lídra, přitom zalitovala, že Praha je pirátská. Ale časem se prý probudí, protože i lidem v metropoli dojde, co venkov už vidí.

Následoval „Song Volného bloku“. Za doprovodu kytary se z pódia nesly verše „Nechte nás dýchat, nechceme si ty sajrajty píchat. Narvěte je do prdele to mizery, co nám tady nakupuje tyhle „pfízery“.

Píseň je završena refrénem že „nejsem cvok, tak volím Volný blok“.

Další kulturní vložkou byl již tradiční duet Romana Horkého ze skupiny Kamelot s Ilonou Csákovou, která provázela i minulé demonstrace. Píseň o přetrhání řetězů následoval apel obou zpěváků na občany.

Roman Horký vyprávěl o svých přátelích, kteří po vakcinaci ohluchli. Ilona Csáková uvedla, že „nesouhlasí s experimentální vakcinací“. Řada lidí se nechává očkovat jen proto, aby nepřišli o svou komfortní zónu. Nevyčítá jim to a drží jim palce, aby jim to nezničilo zdraví.

„Rodiče, nedopusťte, aby nám začali očkovat naše děti. Chceme-li zdravou budoucnost, musíme před tím ochránit naše děti. Ty musí zůstat zdravé.

Pak si vzal ještě jednou slovo její kolega. „Za komunistů mi nikdo žádnou výjezdní doložku nikdy nevydal. A můžu vás ujistit, že mi ani dnešní totalita covid pas nikdy nevydá.

Vrcholem demonstrace pak bylo vystoupení poslance Lubomíra Volného, který dorazil v doprovodu kolegy poslance Mariana Bojka.

„Jsme pod děsivým útokem těch, kteří chtějí nám a našim dětem ukrást budoucnost,“ varoval poslanec.

Odhadl že na akci bylo 1 500 lidí, ale v novinách prý ráno psali o třech stovkách. Shromáždění nazval „festival svobody a demokracie“. Svobody, kterou jsme měli předtím, než zaútočila „kovidová mafie“. Té je prý plný „dům za vámi“, přičemž ukazoval na Poslaneckou sněmovnu.

Informoval, že poslanci odmítli schválit program schůze, která měla projednávat novela zákona o střetu zájmů. Totéž by se podle něj mělo stát odpoledne, až se bude projednávat covid pasová novela.

„Tahle pasová novela má zavést apartheid. Má rozdělit společnost na ty vyvolené vakcinované, kteří si nechali bodnout do těla experimentální genovou emulzi, na ty, kteří budou ochotni falšovat svou bezinfekčnost, a na ty kteří chtějí žít poctivě. A tihle poslední se nepodívají ani na zahrádku, ani do kina ani na bazén. Takhle je to vymyšleno, takhle to funguje,“ varoval poslanec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …