VIDEO Pojďte se s námi podívat do nového centra moci v této zemi. Byli jsme ve štábu ANO

21. 10. 2017 21:57

REPORTÁŽ (VIDEO, FOTO UVNITŘ) Po celou dobu skvělá nálada, vzájemné gratulace, přípitky a dav novinářů, fotografů a kameramanů sprintujících naproti přicházejícímu šéfovi ANO Andreji Babišovi. Nakonec závěrečná tiskovka, bouřlivý potlesk a konfety létající vzduchem. Takový byl den ve štábu suverénního vítěze sněmovních voleb.

VIDEO Pojďte se s námi podívat do nového centra moci v této zemi. Byli jsme ve štábu ANO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

„Voliči mají vlastní hlavu a naše působení hodnotí dobře,“ komentoval už v průběhu sčítání hlasů ve štábu ANO jasné vedení svého hnutí ministr obrany Martin Stropnický.

Ten se spolu s dalšími kolegy vyhranil proti možné spolupráci s hnutím SPD Tomia Okamury. Taková kooperace je podle Stropnického nepřijatelná. „Jsou tu věci, na kterých se katastrofálně neshodneme. V klíčových oblastech si spolupráci představit nedovedu,“ řekl zase ministr životního prostředí a vicepremiér Richard Brabec.

S novináři velmi ochotně mluvili prakticky všichni přítomní vysocí představitelé hnutí ANO včetně ministrů. Před novináři se nijak neuzavírali, všichni byli maximálně vstřícní. Konec konců to lze pochopit, favorit voleb od samého začátku i v průběhu sčítání hlasů až do ofciálního oznámení výsledků nemá důvod utíkat před kamerami.

Anketa

Jste spokojeni s výsledky voleb?

43%
57%
hlasovalo: 10175 lidí

Téměř třicetiprocentní zisk v centrále hnutí ANO nikdo nečekal. Většina počítala s maximem ve výši 25 procent, jak napovídaly poslední předvolební průzkumy. „Jak říká Karel Gott, tohle jsem fakt nečekal,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz ministr Richard Brabec.

Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj a lídr plzeňské kandidátky ANO v sále s novináři trávila snad nejvíce času a poskytla možná největší množství rozhovorů. Za zmínku stojí i to, že Šlechtová ve svém kraji porazila ministra vnitra a úřadujícího šéfa ČSSD Milana Chovance.

„Ráda bych poděkovala všem občanům, kteří přišli k volbám. Jsem ráda za vysokou účast. Chtěl bych také poděkovat všem voličům za hlas pro hnutí ANO, za které jsem kandidovala jako lídr v Plzeňském kraji. Vítězství hnutí ANO je neočekávaný výsledek a zároveň velký závazek. Voliči nám dali hlas a my je nesmíme zklamat. Do Poslanecké sněmovny se dostane nyní devět politických subjektů, je to velké množství a myslím, že spolupráce bude značně náročná. Nicméně všem jde o zájem občanů a tak, doufám, se budou chovat i ve Sněmovně,“ komentovala pro ParlamentníListy.cz Karla Šlechtová výsledky voleb.

Fotogalerie: - Čekání na vítěze

Vítěz parlamentních voleb 2017 se stal Andrej Babi...
Vítěz parlamentních voleb 2017 se stal Andrej Babi...
Vítěz parlamentních voleb 2017 se stal Andrej Babi...
Vítěz parlamentních voleb 2017 se stal Andrej Babi...
Vítěz parlamentních voleb 2017 se stal Andrej Babi...
Martin Stropnický

Samotný předseda hnutí Andrej Babiš si dával na čas. Mezi novináři se co chvíli šířily „zaručené“ a neustále se měnící zprávy o tom, v kolik hodin dorazí. Nakonec se Babiš před sídlem volebního štábu v Centru pohybové medicíny na pražském Chodově objevil až devět minut po sobotní 18. hodině.

Desítky napjatě čekajících novinářů překvapil, nedorazil autem před hlavní vstup, ale z nedalekého sídla hnutí přišel pěšky s manželkou Monikou a v totálním obležení kamer a fotoaparátů krátce komentoval výsledky voleb.

Na obsáhlejší vyjádření si však média musela počkat. Hned po příchodu se Babiš odebral na asi hodinovou poradu s lídry jednotlivých krajů. Jak ParlamentníListy.cz zaslechly v kuloárech, vyjednávání mohou být složitá i uvnitř samotného hnutí s ohledem na zájmy některých krajů. Očekávané večerní jednání předsednictva ANO by už mělo probíhat v konstruktivnějším duchu.

Během tiskové konference Babiš děkoval nejen voličům, skalním fanouškům, které jmenovitě zmínil, ale i svému nejbližšímu týmu, který obyčejně pracuje spíše „zpoza brány“. Za největší hvězdu jmenoval marketéra Marka Prchala, který Babišovi spravuje sociální sítě, ale zdaleka nejen to. „Máro, kde jste?! Kde je Mára? Pojďte ke mně, to je pan Prchal,“ vítal ho vedle sebe nejmocnější muž v zemi s tím, že jeho hnutí nemá žádné PR agentury, ale svůj tým, který společně funguje už od roku 2013.

O všechno se na místě zajímala řada zahraničních médií včetně mezinárodních agentur jako AFP. Přítomny byly dokonce štáby televizních stanic z Maďarska, Slovinska, Německa a pochopitelně ze Slovenska. Řada z nich do svých domovských zemí informovala o tom, že moc v České republice přechází do rukou miliardáře, který masivně zaujal české voliče, co chtěli potrestat staré zkorumpované strany. Redaktorka slovinské televize při přenosu hovořila o nástupu českého Donalda Trumpa.

Atmosféra v sídle hnutí ANO byla celkově pochopitelně extrémně pozitivní. Z druhé strany nešlo o žádné okázalé oslavy. Nikdo před kamerami nebouchal šampaňským ani neskandoval. Představitelé nejmocnějšího politického uskupení v zemi si velmi dobře uvědomují složitou roli, která před nimi stojí. Samotný Babiš na sobě emoce nedával znát téměř vůbec, do varu ho trochu přivedla až jásavé prostředí v hlavním sále a bouřlivý potlesk straníků.

Patrně lze říci, že i vůči novinářům ve svém štábu se hnutí ANO chovalo ze všech politických stran asi nejpřátelštěji, přestože šéf Andrej Babiš zpravidla na novináře spíše útočí. Jak už bylo řečeno, média neměla takřka žádná omezení, novináři se mohli po celém štábu svobodně pohybovat, pořizovat rozhovory, snímky i videa. Ostatně i ministři a ostatní představitelé hnutí mezi novináře sami chodili. Bujaré oslavy do brzkých ranních hodin se neočekávají, spíše se bude jednat o možnostech sestavení vlády.

Fotogalerie: - Zklamání v Lidovém domě

Jiří Dienstbier po vyhlášení výsledků voleb
Jaroslav Foldyna po vyhlášení výsledků voleb
ČSSD sledovala vyhlášení výsledků voleb
ČSSD sledovala vyhlášení výsledků voleb
ČSSD sledovala vyhlášení výsledků voleb
ČSSD sledovala vyhlášení výsledků voleb

Fotogalerie: - Úspěch ODS

Předseda ODS Petr Fiala
Volební štáb ODS
Dlouholetý poslanec ODS Marek Benda
Předseda ODS Petr Fiala
Senátor za ODS Jiří Oberfalzer
Bývalý primátor Prahy Bohuslav Svoboda

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…