VIDEO Pro některé lidi v ČSSD znamená odchod do opozice trestní stíhání. Erik Best tuší po volbách velká překvapení

30.09.2017 19:58

HORKÉ TÉMA Hostem Radima Panenky a jeho pořadu Horké téma byl tento týden Erik Best. Politický analytik a komentátor charakteristického projevu a neotřelých postřehů tentokrát hodnotil dvoje významné volby. Ty německé, které proběhly minulou neděli, a ty české sněmovní, které nás čekají již za tři týdny.

VIDEO Pro některé lidi v ČSSD znamená odchod do opozice trestní stíhání. Erik Best tuší po volbách velká překvapení
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Erik Best v pořadu Horké téma

Anketa

Kdybyste byli Andrejem Babišem, do které TV debaty byste šli?

hlasovalo: 6682 lidí

Hned v úvodu debaty o volebním výsledku kancléřky Angely Merkelové Best zpochybnil názor mnohých, že voliči chtěli potrestat předsedkyni spolkové vlády za postoj k migrační krizi a k dalším otázkám. „Někteří voliči prostě možná měli lepší volbu,“ zhodnotil přesun elektorátu její CDU k Alternativě pro Německo. Výsledek však podle něj pro kancléřku není prohrou, ale naopak velkým vítězstvím.

Podobné je to podle něj i se sociálnědemokratickou SPD, které v německých novinách téměř tisknou nekrology. „Měli by být rádi. Vždyť ty dvě strany spolu pořád mají přes padesát procent,“ připomněl analytik.

Zajímavým fenoménem je podle něj i odlišnost volebních výsledků ve „starých“ spolkových zemích a v „nových“ zemích bývalé NDR. Best zmínil fakt, že v západních zemích politická korektnost již úspěšně vymazala například i příslušnost k Německu jako národu. Ve východních zemích je to trochu jinak a právě v tom se může skrývat nejen odlišný výsledek voleb, ale i odlišný postoj k migraci.

Hlavním faktorem budoucí německé politiky podle Besta bude míra strachu z Alternativy pro Německo. Ostatní strany podle něj mají suverénní většinu a tak by klidně mohly AfD ignorovat. Jenže se podle něj zdá, že ostatní strany mají potřebu na tuto stranu stále reagovat. „Zdá se, že bude mít na tu politiku možná větší vliv, než by si zasloužila,“ uvažuje analytik.

Klíčové pro úspěch této strany podle něj bude, co předvede v parlamentu. Dosavadní útoky mediálního hlavního proudu se Bestovi zdají kontraproduktivní. Na druhou stranu AfD podle něj už svou rétoriku trochu přehnala a s umírněnějším projevem by mohla získat více než třináct procent. „Normální Němci často souhlasí s tou politikou, ale s tou stranou už být spojováni nechtějí,“ připomněl.

Proto Besta ani nepřekvapilo, jakým způsobem prezentovala o volebním večeru výsledky AfD Česká televize, která vykreslovala její úspěch v děsivých výstupech. „Musíme nálepkovat, aby voliči pochopili, a pak byli lépe ovlivňováni,“ vysvětlil současnou mediální strategii. Nedrží ji však podle něj pouze ČT, ale například i německá veřejnoprávní televize a dokonce i televize americké.

HORKÉ TÉMA PL.CZ. PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ DÍLY

Do hry vstoupí ČSSD a.s.

Ohledně českých voleb Best nečeká, že by po volbách došlo k zásadním změnám. „Je tu komerční boj mezi Babišem, ČSSD a lidmi, kteří jsou na něm zainteresovaní. Ale každodenní život bude pokračovat dál,“ věří.

Best vidí ohledně politického vývoje paralelu s Německem. „Bude tu jedna strana, která bude mít výrazně více hlasů než ostatní. A bude otázka, kdo do toho bude ochoten jít s ní,“ očekává povolební vývoj.

Rozdíl je však v tom, že v ČR se uvažuje o „koalici antibabiš“, zatímco v Německu varianta široké koalice menších stran ani nenapadla, ačkoliv by matematicky byla možná a dokonce by k většině ani nepotřebovala AfD.

Pokud by další strany chtěly s Babišem spolupracovat, budou podle Besta nuceny zcela změnit rétoriku. Ta je letos zcela nadstandardně vypjatá. Nikdy v minulosti se totiž nestalo, aby před volbami strany prezentovaly svého potenciálního volebního partnera jako hrozbu pro demokracii. A v takovém případě bude povolební spolupráce mnohem méně věrohodná a strany by na to u svých voličů mohly doplatit.

Zajímavým zpestřením předvolebního času jsou výhrůžky zrušením voleb, které začaly zaznívat kvůli Babišovu odmítnutí zúčastnit se závěrečné velké debaty ve veřejnoprávní televizi. Téma otevřel advokát Radek Pokorný, vlivný spojenec premiéra Bohuslava Sobotky. Jak ale Best připomněl, svá slova Pokorný později mírnil, že chtěl pouze „vyvolat diskusi“.

Best Pokorného často označuje za základ „ČSSD a.s.“, jak nazývá vlivovou skupinu, napojenou na sociální demokracii. Před volbami vyslovil názor, že Lubomíru Zaorálkovi, který Pokorného spolužáka a přítele Bohuslava Sobotku vystřídal v roli volebního lídra, by distanc od této skupiny mohl pomoci k lepšímu výsledku.

„On k tomu má tendence, ale má strach. Nepochybně by na něj z této strany následoval obrovský útok,“ myslí si komentátor. Na druhou stranu si myslí, že právě tato vlivová skupina bude po volbách hlavní překážkou případné velké koalice s hnutím ANO. „Je prakticky vyloučená, pokud tito lidé budou mít větší zájem na svých obchodech než na situaci voličů,“ myslí si.

Postoj ČSSD k velké koalici přitom podle Besta není tak negativní, jak to navenek vypadá. Z jednoduchého důvodu: „Pro některé lidi z ČSSD může opozice znamenat soud,“ říká natvrdo. Best nechtěl jmenovat, ale je podle něj zřejmé, že existují doposud neřešené kauzy sociálních demokratů, které by se ve chvíli, kdy by strana ztratila vlivové páky, zcela nepochybně řešit začaly.

Klíčový podle něj bude postoj Andreje Babiše, zda bude ochoten tvořit koalici se sociálními demokraty.

Best lidsky chápe, že koalice s Babišem je pro mnohé, včetně ČSSD, nepříjemná. „Ale po volbách tam budou chtít za každou cenu. Právě proto, aby byli chránění,“ uzavřel svůj výklad analytik.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Papaláši

Nemáte dojem, že se vy politici, evidentně SPD nevyjímaje, chováte jako papaláši? Přijde vám etické zvyšovat si platy, když většině lidem klesají, a když ještě k tomu pobíráte náhrady? Navíc podle vás je v pořádku a etické vůči nám lidem, kteří vše platíme z našich daní, pobírat náhrady v plné výši,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…