VIDEO „Řekněte jméno!“ Babiš před kamerou vykoupal Vojtěcha. A ten poslechl... krve by se v něm nedořezal

07.03.2020 21:06

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) před kamerami takřka týral ministra zdravotnictví za hnutí ANO Adama Vojtěcha. Člen vlády premiérovu tlaku chvíli odolával, ale nakonec to vzdal. Slovní výměna mezi nimi vzbudila značnou pozornost na sociálních sítích. Komentátor serveru Seznam Zprávy Jindřich Šídlo poznamenal, že už dlouho neviděl něco tak ponižujícího. A nebyl sám...

VIDEO „Řekněte jméno!“ Babiš před kamerou vykoupal Vojtěcha. A ten poslechl... krve by se v něm nedořezal
Foto: Repro ČT24
Popisek: Premiér Andrej Babiš a Adam Vojtěch
reklama

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch uspořádali spolu se svými spolupracovníky další z řady tiskových konferencí o šíření koronaviru v České republice. Veřejnosti oznámili, že máme na našem území 21 případů tohoto onemocnění COVID-19, ale českým úřadům se stále daří sledovat, kde se lidé nakazili a s kým se sešli.

Anketa

Je Adam Vojtěch dobrý ministr zdravotnictví?

77%
19%
hlasovalo: 19311 lidí

Premiér Babiš zdůraznil, že udělá všechno pro to, aby se virus v Česku nešířil tak nekontrolovaně jako v Itálii. Proto bude policie od pondělí namátkově kontrolovat občany, kteří budou přijíždět do naší země.

Ministr Vojtěch se na tiskové konferenci ocitl pod těžkou palbou novinářů za to, že neříkal pravdu o lékařce ze soukromé laboratoře, kde otestovali na koronavirus ženu z Prahy 6. Podle ministra měla lékařka se vzorkem manipulovat nestandardně a sama se mohla nakazit.

Zmíněná lékařka Soňa Peková se však proti ministrovým slovům důrazně ohradila. Veřejně oznámila, že se vzorkem manipulovala v rukavicích a že k přenosu nemoci dojít nemohlo. Vojtěch se jí v sobotu nad ránem omluvil. Na odpolední tiskové konferenci byl přesto za svůj přešlap tvrdě kritizován a čelil dotazům, zda za své lhaní ponese také nějakou osobní odpovědnost.

Ministr uznal, že lhal, že se za svou lež lékařce omluvil, zdůraznil, že Soňa Peková jeho omluvu přijala a tím chtěl celou věc v podstatě uzavřít. Dovysvětlil jen, že z jeho strany šlo o nechtěnou lež, protože dostal mylnou informaci od státní úřednice.

A v tu chvíli se do věci vložil premiér Andrej Babiš a přímo před novináři svého ministra ponížil, když po něm požadoval, aby jasně a nahlas vyslovil jméno úředníka či úřednice, který mu mylnou informaci předal.

„Nebuďte slušný, řekněte pravdu. Kdo vám to řekl? Který úředník? Jste moc hodný,“ prohlásil Babiš poté, co se vrhl k mikrofonu.

Ministr Vojtěch se chtěl zachovat korektně a nevytahovat na veřejnosti jména.

„Dostal jsem tu informaci,“ uvedl neurčitě. „Od koho?“ zeptal se ho v tu chvíli Babiš. A Vojtěch nejprve odvětil pouze „ze Státního zdravotního ústavu“. Jenže Babišovi to nestačilo. „Řekněte jméno,“ tlačil na svého ministra. A Vojtěch se nakonec podvolil: „Od doktorky Mackové,“ pronesl se zdrceným výrazem ve tváři.

A Babiš byl spokojen.

Ačkoli celá tisková konference trvala několik desítek minut, na sociálních sítích vzbudilo značnou pozornost těchto pár vteřin, v nichž premiér Babiš podrobil svého ministra výslechu přímo ve světle reflektorů.

„Snažím se vzpomenout, kdy jsem něco tak ponižujícího viděl naposledy,“ napsal k vystoupení Jindřich Šídlo. Posléze dodal, že mu ministra Vojtěcha bylo až líto.

Andrej Babiš a Adam Vojtěch vzudili pozornost na tiskové konferenci

Robert Záruba z České televize poznamenal, že to v tomto smutném dni byla nejvtipnější scénka.

Andrej Babiš a Adam Vojtěch vzbudili pozornost na tiskové konferenci

Ozval se i bývalý europoslanec zvolený za Babišovo hnutí ANO Pavel Telička, který se však s Babišem nerozešel právě v dobrém a hojně ho kritizuje. „Nejhorší je, že se takto chová ke všem politikům ANO, ale ještě horší je, že ti mu to tolerují. Jako by je vlastnil. Ministr mohl udělat jen jednu rozumnou věc, a neudělal ji. Tím ztratil poslední zbytky autority a respektu,“ napsal Telička.

Pavel Telička zkritizoval Adreje Babiše a Adama Vojtěcha

V diskusi také zaznělo, že Babiš se více než o lidskou stránku celé věci, neboť chybovat je lidské, staral spíše o to, aby na hnutí ANO neulpěl ani stín z možného pochybení pana ministra a trval na tom, ať jeho podřízený prstem ukáže na někoho, kdo stojí mimo jeho vládu.

Reakce na výstup Adndreje Babiše na tiskové konferenci ke koronaviru

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

21:29 Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

Český rozhlas pátral po tom, jak se mladým lidem shání vlastní bydlení. „Je to hrozně nespravedlivý,…