VIDEO „Stydím se za ty politické a lidské nuly!“ Komunistka Semelová udeřila od pomníku rudoarmějců. A toto následovalo

07.05.2020 21:40

Stydím se za ty nuly, ať sedí v parlamentu nebo mají na krku věnec starosty či primátora, kteří se snaží přepsat historii a vymazat paměť národa. To říká mimo jiné předsedkyně krajského výboru KSČM Praha Marta Semelová na videu, které zaznamenává, jak jde položit růži na čestné pohřebiště rudoarmějců na pražských Olšanech. Na Facebooku se to nyní jen rojí nenávistnými komentáři typu „svině ruská“ či „do Severní Koreje, ať si užije“.

VIDEO „Stydím se za ty politické a lidské nuly!“ Komunistka Semelová udeřila od pomníku rudoarmějců. A toto následovalo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marta Semelová

„Je květen 2020, sedmdesát pět let po skončení té nejstrašnější války v dějinách lidstva. V těchto májových dnech chodíme po všech těch možných pomníčkách a hrobech rozesetých po této zemi, abychom se poklonili památce těch, kteří pokládali život za naši svobodu,“ říká také Semelová ve svém videu z čestného pohřebiště rudoarmějců na pražských Olšanech. Na Facebooku se však pod videem strhlo peklo.

Přijeli do Prahy bojující

Předsedkyně krajského výboru KSČM Praha Marta Semelová natočila a na YouTube ve středu publikovala video, na kterém děkuje rudoarmějcům, kteří před pětasedmdesáti lety osvobodili Prahu.

„Devátého května, v den vítězství, chodíme sem na pražské Olšany na čestné pohřebiště rudoarmějců. Sto čtyřicet čtyři tisíc jich padlo při osvobozování Československa. Na pět set rudoarmějců padlo při osvobozování Prahy. Na mnoha pomníčcích si můžete přečíst nejen jejich jména, ale také datum devátého května 1945. Tito lidé nepřijeli do svobodné Prahy, jak se nám někdo snaží namluvit. Tito lidé přijeli na tancích devátého května do Prahy bojující a tady také tvrdě bojovali a pokládali své životy. Na Pankráci, v Michli, v Nuslích, na Praze 6, na Zbraslavi, v Radotíně, ve všech možných ulicích a místech, kde tvrdě bojovali s německými nacisty,“ říká Semelová s dojetím v hlase.

Anketa

Kdo je vám sympatičtější?

hlasovalo: 29536 lidí
„Stydím se za ty, kteří špiní jejich památku. Stydím se za ty politické a lidské nuly, které boří pomníky hrdinů a staví pomníky zrádcům. Stydím se za ty nuly, ať sedí v parlamentu nebo mají na krku věnec starosty či primátora, kteří se snaží přepsat historii a vymazat paměť národa. Nedovolme jim toto špinění obětí, postavme se proti tomu,“ dodává a jde položit rudou růži k centrálnímu pomníku.

Doživotí, zoo, bomb-oniera

Je zřejmé, koho měla na mysli. Starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře, který nechal z náměstí Interbrigády odvézt pomník maršála Koněva. A starostu městské části Praha-Řeporyje Pavla Novotného, jenž nechal na Řeporyjském náměstí vybudovat pomník vlasovcům. Nicméně počet pochovaných rudoarmějců na pražských Olšanech podle ruského dokumentárního fotografa Vladimira Pomortzeffa nesedí. Podle jeho zjištění jsou nápisy na náhrobcích často chybné a přímo v Praze zahynulo vojáků mnohem méně, ale poměrně dost na otravu metanolem nebo alkoholem.

Na konto videa komunistky Semelové se na Facebooku zvedla vlna nenávisti. „Zrůdná Semelová propaguje dneska komunismus. Měli by ji za to zavřít na doživotí,“ napsala P. Ch. „Nakrmila bych s ní hladové v zoo,“ komentovala Z. S. Další komentátoři jí spílali „svině ruská“, posílali „do Severní Koreje, ať si užije“ nebo na západ, „že ta čarodějnice neodletěla třeba na Kubu“ či ji chtěli „zastřelit“. I. B. napsal: „Nemá někdo její adresu, rád bych jí poslal třeba květiny nebo bomb-onieru“.

Ze stejného místa na Olšanech zveřejnil již v sobotu své video komunista Josef Skála. V ruštině prohlásil: „Tak, jako rudoarmějci, nám, Čechům, nepomohl ještě nikdo a nikdy. Ti, kdo je teď ostouzejí, jednají v cizím zájmu. Naším zájmem je rozvíjet s vaším lidem a zemí co možná korektní, přátelské vztahy. Blahopřeji vám ke Dni vítězství, drazí přátelé. Velká věc, již vaši hrdinové vykonali, zůstane v našich srdcích navždy.“

Na Facebooku ale jeho video tolik zloby nesklidilo, spíše bylo přijato kladně. „Schází vám doba, kdy jste vítal komunistické okupanty? Máte smůlu, ta už nikdy nepřijde,“ jeden kritický komentář od L. M. za všechny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …