VIDEO To se takhle opalujete na pláži a najednou vás zastřelí. To se dnes stalo Evropanům v Tunisku. Raději se na to nedívejte

26.06.2015 19:15

Nejméně dva atentátníci dnes zaútočili na turisty na plážích před hotely ve východním Tunisku a zabili 37 lidí a dalších 36 zranili. Ministerstvo zahraničí ČR nemá informace o tom, že by mezi oběťmi byli čeští občané. V Tunisku jsou nyní stovky Čechů. Mezi mrtvými jsou podle tuniského ministerstva zdravotnictví Tunisané, Britové, Němci a Belgičané. Jednoho z útočníků se podařilo zabít na místě. Údajně jde o studenta dosud neznámého policii.

VIDEO To se takhle opalujete na pláži a najednou vás zastřelí. To se dnes stalo Evropanům v Tunisku. Raději se na to nedívejte
Foto: Reprofoto:YouTube
Popisek: Hotel ve východním Tunisku, kde došlo k útoku na turisty

Mluvčí tuniského ministerstva vnitra řekl, že jde o "teroristický útok na hotel Marhaba v Súse (Sousse)". Podle něj mohlo být atentátníků víc. Na místo útoku, které je vzdálené asi 140 kilometrů od tuniské metropole, se vydal premiér Habíb Síd. "Jeden terorista se dostal do hotelových budov zadním vchodem a začal střílet na hosty uvnitř, a to na cizince i na Tunisany," řekl mluvčí ministerstva vnitra a dodal, že po dalším atentátníkovi se pátrá.

Španělský premiér Mariano Rajoy v Bruselu řekl, že jeden z napadených hotelů je Riu Imperial Marhaba

Útočník, který byl během atentátu zabit, pocházel údajně z města Kajruván a jde o tuniského studenta. Podle svědků vypadal jako turista, zbraň schovával pod slunečníkem, poté začal z kalašnikovu střílet na turisty. Z pláže prošel bazénem do hotelu Imperial a neustále pálil na všechny okolo sebe. Podle jednoho z turistů, kterého citovala britská BBC, přijeli útočníci na pláž lodí.

Zdroje se neshodují v tom, u jakých hotelů se útok stal. Španělský premiér Mariano Rajoy v Bruselu řekl, že jeden z napadených hotelů je Riu Imperial Marhaba a patří jedné španělské společnosti. Tento hotel se nachází v rezortu Kantáví (Kantaoui) asi deset kilometrů severně od Súsy. Riu Imperial Marhaba patří do majetku španělské společnost RIU, která vlastní stovku hotelů v 19 státech. Její vedení na dnešek kvůli útoku v Tunisku svolalo mimořádnou schůzi.

Británie kvůli dnešním událostem svolal krizovou skupinu Cobra. Nejde jenom o útok v Tunisku, ale také o atentát ve východní Francii. Premiér David Cameron vyjádřil soustrast rodinám a hovořil o "solidaritě v boji proti zlu, jakým je terorismus". "Ti lidé, kteří tyto věci páchají, tvrdí, že to dělají ve jménu islámu. Tak to není, islám je náboženství míru," řekl Cameron. Proti jejich "zvrhlé ideologii je třeba bojovat vším, co máme k dispozici," dodal.

Tělo mrtvého atentítníka

Jeden z britských turistů stanici Sky News řekl, že slyšel silnou detonaci. Na místě pak zavládl chaos a kolem hotelu začali pobíhat lidé.

"Myslela jsem si, že jde o ohňostroj, a pak jsem viděla, jak lidé prchají. Uvědomila jsem si, že je to střelba. Číšníci a ochranka začala volat ´utíkejte, utíkejte´," popsala událost irskému rozhlasu Irka Elizabeth O'Brienová, která byla v sousedním hotelu se svými syny.

Policie okamžitě vyklidila okolí hotelu Imperial Marhaba, před nímž zůstalo ležet tělo mrtvého atentátníka.

Tunisko je v pohotovosti od březnového atentátu na muzeum Bárdá v tuniské metropoli. Zahynulo při něm 22 lidí, z nichž většina byli turisté. Země se snaží obnovit důvěru návštěvníků, avšak další útok na turisty k tomu nepřispěje. Do Tuniska v dubnu přijelo o 25 procent turistů méně než loni a příjmy z cestovního ruchu klesly o víc než 26 procent.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

20:03 Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

Ukazuje se, že v Česku výrazně posilují pravicové strany. I když nejsilnějším subjektem zůstává hnut…