VIDEO Zděšení Jakuba Jandy nad průzkumem: Jak si Češi mohou něco takového myslet?

12.09.2016 15:26

Zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda považuje za znepokojivé výsledky sociologického šetření, které poukazuje na to, do jaké míry veřejnost věří v dezinformace šířené prokremelskými, tzv. „alternativními“ médii.

VIDEO Zděšení Jakuba Jandy nad průzkumem: Jak si Češi mohou něco takového myslet?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty
reklama

„Padesát procent české veřejnosti si myslí, že za stovky tisíc syrských uprchlíků, kteří přicházejí do Evropy, nesou zodpovědnost Spojené státy. A ne Rusko, které dnes bombarduje syrská města. Kromě toho si 28 % Čechů myslí, že ruský vojenský zásah v Sýrii pomáhá řešit evropskou migrační krizi. To také není pravda,“ nechal se slyšet Janda. Česká republika je podle něj také nejvíce euroskeptickou zemí v Evropě.

Původní text najdete ZDE.

„Dopady takzvaných alternativních médií a dezinformačních kampaní jsou nejsilnější v České republice, kde lidé věří takovýmto zdrojům nejvíce. Čtvrtina Čechů věří dezinformacím,“ zmiňuje Janda. To je podle něj přesně to, co Kreml chce. „Padesát tři procent Čechů tvrdí, že existuje proruská a protiruská propaganda v českém veřejném prostoru a právě proto nemůžeme ničemu v českém prostoru věřit. A to je také to, co Kreml chce,“ dodal Janda.

Z průzkumu vyšlo také najevo, že představě, že USA prostřednictvím NATO kontroluje státy, jako je Česká republika, věří 57,8 % respondentů. 31,5 % lidí věří, že rozšiřování NATO představuje porušení slibu Rusku nerozšiřovat se. Tento argument je podle think-tanku čistě vytvořenou dezinformací šířenou Kremlem, která zjevně funguje.

Manipulace veřejnosti je dle think-tanku úspěšná i v případě dezinformací o dění na Ukrajině. „Skoro čtyři z deseti Čechů za ukrajinskou krizi viní USA, přestože jsou to ruská vojska, která okupují část území Ukrajiny,“ podotýká think-tank.

Zajímavý je také výsledek v otázce neutrality. Zhruba polovina obyvatel totiž chce, aby Česká republika byla mezi Západem a Východem. Čtyři z deseti Čechů by radši neutralitu než členství v NATO. „48,3 % zvolilo pozici mezi Západem a Východem. Když byli respondenti dotázáni, zda je členství v NATO dobré, nebo špatné, pouze 17,3 % zvolilo druhou možnost. Ale jakmile se objevilo slovo neutralita, silných 39,4 % odpovědělo, že by byla lepší než NATO. Můžeme očekávat užití této teze dezinformačními operacemi, na Slovensku je již používána,“ dodává think-tank.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

7:54 Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

Volební kampaně začínají. „Nebude to hezký,“ soudí komentátor Ondřej Hejma ve své show a předvídá, ž…