Václav Klaus bije na poplach: Toto je nebezpečnější než cokoli jiného

02.10.2016 10:22

Exprezident Václav Klaus vystoupil na fóru Dialog civilizací, které každoročně pořádá Vladimir Jakunin na ostrově Rhodos. Ve svém projevu Klaus varoval před ničivými dopady globalizace a před snahou sjednotit celý svět pod křídly univerzální ideologie. To je mnohem nebezpečnější než cokoli jiného, varoval Klaus.

Václav Klaus bije na poplach: Toto je nebezpečnější než cokoli jiného
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident Václav Klaus
reklama

V poslední době se často mluví o rozdělení světa na Západ a Východ, přičemž v našem prostoru tím máme na mysli příslušnost k liberálně demokratickým režimům na jedné straně a k Rusku na straně druhé. Stejně tak se dnes svět často dělí na bohatý sever a chudý jih. Klaus však toto dělení světa podle světových stran považuje za bezúčelné, za nic neříkající. Pro něj jde pouze o světové strany.

Pokud se zamýšlíme nad dnešním světem, měli bychom si podle exprezidenta stanovit jiná dělicí kritéria. Možná náboženská, možná kulturní, možná ekonomická nebo jejich určitou kombinaci. Podle Klause je namístě si nějakou přesnější definici stanovit, bez ní budou mnohé debaty jen plané.

Faktem zůstává, že svět je rozdělen, byť tedy podle Klause není jasně definováno, jak přesně je rozdělen. Druhý český prezident přiznává, že neví, jak tyto propasti překlenout, ví však, co by se nemělo dělat. Neměli bychom usilovat o překonání všech rozdílů, protože všechny rozdíly na světě překonat nelze. Nelze ho sjednotit pod křídly jediné ideologie, přičemž to podle Klause platí i o demokracii.

„Měli bychom spolu mluvit, měli bychom se snažit vzájemně pochopit a především bychom se měli respektovat, ale neměli bychom se snažit uniformovat. To by bylo mnohem nebezpečnější než cokoli jiného. Měli bychom zachovat přírodní, historické a spontánně vyvinuté rozdíly,“ zdůraznil Klaus.

Současná evropská elita dělá v současné době obrovskou chybu v tom, jak se staví k ilegální migraci. Svým přístupem se možná snaží některé rozdíly překlenout, ale ve skutečnosti je jen zvětšuje.


Václav Klaus při projevu na konferenci Dialog civilizací. (FOTO: Radim Panenka)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

16:04 Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

„Myslím, že kauza Kroupa překryla kauzu Vrbětice a udělala z ní kameňák. A to ještě fandím všem Kame…