Václav Klaus ml.: Že bych založil stranu Vašíka a přeoral republiku? To ne. ODS poškodila vláda se zelenými

23.01.2017 7:41

Hostem Martina Veselovského v internetové televizi DVTV byl expert ODS na školství Václav Klaus mladší.

Václav Klaus ml.: Že bych založil stranu Vašíka a přeoral republiku? To ne. ODS poškodila vláda se zelenými
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Václav Klaus mladší na besedě v ostravském knihcentru
reklama

Nejprve se Veselovský Klause zeptal, zda bude kandidovat do Poslanecké sněmovny. „Účastním se primárek a ty se rozhodnou někdy 27. února v Praze,“ uvedl Klaus mladší.

Veselovský ale poukázal na nízké preference ODS, které se podle posledních průzkumů pohybují kolem 6 %. Klaus mladší uvedl, že radši než průzkumy agentur má volby. A v těch posledních krajských získala ODS 10 %.

„Jestliže máte ambici dostat se do Sněmovny, jestli by nebylo šikovnější založit si vlastní stranu?“ ptal se Veselovský. „Taková myšlenka, že někdo obrodí českou pravici a vynechá pravou polovinu ODS, je iluzorní. V tomto smyslu je můj postoj relativně racionální. Sebevědomí mi nechybí, ale představa, že bych si založil stranu Vašíka a volte mě a teď si myslel, že tady přeorám celou republiku, tak vysoké sebevědomí zase nemám,“ přiznal Klaus mladší.

Celé video je ZDE

Myslí si, že v podzimních sněmovních volbách dosáhne ODS lepšího volebního výsledku, než tomu bylo v roce 2013. „Všichni lidé nejsou nadšení ze současné vládní koalice,“ myslí si.

Domnívá se také, že s jeho názory souhlasí více než 10 % učitelů a ředitelů škol. „Voličská podpora mezi touto skupinou je vyšší,“ tvrdí.

Veselovský poukázal na to, že když byl jeho hostem Vlastimil Tlustý, bývalý dlouholetý člen ODS, tak řekl, že Klaus mladší čeká na to, až z něj ODS udělá lídra, který sjednotí pravici. Klaus mladší odpověděl, že to je stejné, jako by se jej na počátku 90. let, kdy začal učit, zeptal, zda bude ředitelem nejziskovějšího gymnázia v ČR. Což se po šesti letech skutečně stalo.

Nepomáhá mu v ODS jeho jméno? „Vzhledem k tomu, jak náš táta hodnotí současnou politickou scénu, tak nevím, jestli to je výhoda, nebo nevýhoda. Minimálně to jméno budí nějakou pozornost dosud. Já jsem se snažil vždy jít vlastní cestou. I tím, že jsem šel učit. I novináři, co mi nepřejí, rozlišují mezi Václav Klaus senior a Václav Klaus junior.“

Svěřil se také s tím, co podle něj „zahubilo“ ODS. „Zvyšování daní, vládnutí se zelenými a podobné věci, kdy prostě lidé napravo, kteří přemlouvají ty ostatní, ztratili důvěru v základní ideový étos individuálních svobod, v ochranu soukromého podnikání, ať to stojí, co to stojí, tradice a podobné věci.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš zavírá obchody a omezuje pohyb občanů

12:40 Babiš zavírá obchody a omezuje pohyb občanů

V souvislosti s koronavirovou epidemií dochází v Česku k dalším omezením. Opatření proti covidu-19 z…